Biçakçi yolun sonuna geldi!

ISTANBUL - Devlet Bakani, ‘Basarisiz olanlar gidecek. Basarisiz olup da kalmak için direnen olursa, görevden almasini bilirim’ dedi. Isviçre maçindaki olaylar yüzünden hedef tahtasi olan Futbol Federasyonu topun agzinda.

Sahin, ‘11 Aralik’a kadar bekleyecegiz. Basarisiz olan federasyonlar gidecek. 1 yillari doluyor. Performanslarini ölçtürtürüyorum. Hedeflerini yakalayanlar varsa okey. Ama basarisiz olduklari tespit edilen federasyonlarla devam etmeyecegim. Yasalarin bana verdigi yetkiyi kullanarak bunu yapacagim. Yenilerini seçtirecegiz ve basarili olacagina inananlari getirecegiz’ diye konustu.

Isviçre barajina takilip, Dünya Kupasi’na katilma hakkini kaybeden Futbol Federasyonu’nun durumunun farkli oldugunu belirten Bakan, ‘Futbol Federasyonu ile ilgili denetim yetkim, diger federasyonlarla biraz farkli. Basbakanlik Teftis Kurulu’nun olumsuz raporu üzerine genel kurula davet etme yetkim var. Türkiye-Isviçre maçi sonrasi ve öncesi yasananlara bakarsak basarili bir yönetim sergilenmedigi gerçegini görüyorum. Bu süreçle ilgili Basbakanlik Teftis Kurulu’na bir inceleme yaptirmayi düsünüyorum. Ona göre hareket edecegim. Diger federasyonlarla ilgili ayni görüsüm geçerli. 1 yil beklerim demistim. Bekleyip kararimi verecegim’ seklinde konustu.

Hatalar kisisel

Sahin söyle devam etti: ‘Türkiye’yi spor yoluyla tanitanlar küçük düsürücü davranislarda bulunamaz. Hiçbir Türk vatandasi cennet ülkemiz için ‘Cehenneme hosgeldiniz’ pankarti açamaz. Hiçbir federasyon, Türkiye’yi sportif suçlarin islendigi bir ülke gibi gösteremez. Bizim beklentimiz, uluslararasi kurallar hangi sonuçlari doguruyorsa objektif olarak bu sonuçlara göre karar verilmesidir. Blatter’in erken açiklamasinin hata oldugunu söylemistim. Çünkü bir dosya ile ilgili karar verecek olanlar görüs belirtemez. Türkiye’nin turnuvalara katilmama sonucunu doguracak bir ceza beklemiyorum. Çünkü burada kisisel hatalar var. Bunlar degerlendirilerek bir karar çikabilir. Federasyonlari da tek tek degerlendirmeyi uygun bulmuyorum. Genel kriterler ortadadir. Genel müdürlük sportif degerlendirme kurulu olusturdu. Üniversitelerden elemanlar var. Onlarin degerlendirmeleri objektif olacaktir. Buna kendi görüslerimi de ekleyip karar verecegim. Ama zamani gelince…’

Sahin’in su ana dek basarisiz buldugu branslarin, basketbol, voleybol, güres ve halter oldugu, bu federasyonlarin baskanlarinin görevlerinden alinabilecegi iddia edildi.

Umarim Türkiye Dünya Kupasi’ndan men edilmez

ALMAN Kicker Dergisi’ne konusan Emre Belözoglu, Isviçre maçinda yasanan olaylarin suçlusunun sadece Türk tarafi olmadigini söyledi. Emre, ‘Umarim, Türkiye gelecek Dünya Kupasi’ndan men edilmez. Çünkü bunu hak etmedik. Ilk maçta çok kiskirtildik’ ifadesini kullandi.

Türk Milli Marsi isliklanamaz

ISVIÇRE Disisleri Bakani Calmy-Rey, Isviçre-Türkiye maçi öncesi Türk Milli Marsi’nin isliklanmasinin kabul edilemez oldugunu söyledi. FIFA’nin sorusturmasinda, resmi Türk makamlarinin da olaylara karistigi belirlenirse resmi girisimde bulunacaklarini, olaylarin ülkesindeki yabanci düsmani çevrelerce suistimal edilmesinden endise duydugunu ifade eden Calmy-Rey, ‘Bern’deki maçta Türk Milli Marsi’nin isliklanmasi nedeniyle, Isviçre’nin de vicdani rahat degil. Sporda siddet hepimizi endiselendiren bir sorun. Holiganizmin sinirlari yok’ dedi.

KILIÇ: Konukseverlik göstermemiz gerekirdi

TÜRKIYE’NIN Bern Büyükelçisi Alev Kiliç, Isviçre maçindan sonra çikan olaylardan utandigini söyledi. Le Matin Gazetesi’ne açiklamalar yapan Kiliç, ‘Türkler’in gelenekleri geregi konukseverlik göstermesi gerekirdi. Isviçre’yi Dünya Kupasi’na katilmasindan dolayi kutlarim’ diye konustu.

ISTIFA CAGRISI YAPILMADI

FUTBOL Federasyonu Baskani Levent Biçakci, Devlet Bakani M.Ali Sahin’in açiklamalariyla kendilerini kastetmedigini söyledi. Biçakci, ‘Basin toplantisinin hemen ardindan Sayin Bakanimiz’la görüstük. Bizzat kendileri, sözlerinin federasyonumuzu istifaya daveti seklinde yorumlanmasinin dogru olmadigini söylemislerdir. Türkiye’nin itibarini sarsmaya kimsenin hakki yoktur. Isviçre maçi sonrasi yasananlari sonuna kadar takip edecegiz’ dedi. Öte yandan, bugün 16.00’da Federasyon Yönetim Kurulu, 18.00’de de Kulüpler Birligi, Isviçre maçi ile ilgili toplanacak. Federasyon toplantisinda, Tahkim Kurulu için yapilacak seçimlerin genel kurula dönüstürülmesinin tartisilacagi ögrenildi. Levent Biçakci’nin, toplantilarin ardindan Mehmet Ali Sahin ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Huggel’e ölüm tehditleri!

TÜRKIYE-Isviçre maçi sonrasi çikan olaylarin bas kahramanlarindan biri olan, Antrenör Mehmet Özdilek’e tekme atan Benjamin Huggel, ölüm tehditleri aldigini açikladi. Blick Gazetesi’ne açiklamalarda bulunan Isviçreli oyuncu, ‘Türk taraftarlar e-mail adresime çok sayida ölüm tehdidi içeren mesajlar gönderiyor. Bu konuda endise yasiyorum’ seklinde konustu.

Savunmalar 28-29 Kasim’da

FIFA Disiplin Komitesi, Türkiye-Isviçre maçi sonrasi çikan olaylarin sahitlerini 28-29 Kasim’da görüsmeye çagirdi. 28’inde hakem ve gözlemcilerin yani sira, Türkiye adina Levent Biçakci, Lütfi Aribogan, Fatih Terim ve Mehmet Özdilek dinlenecek. 29’unda ise futbolculardan Volkan, Emre, Alpay, Vogel, Grichting, Wicky, Behrami ve Huggel ile Isviçre Federasyon Baskani Zloclower ifade verecek…

Sampiyonlar Ligi’nde 8 maç

DEVLER Ligi’nde 5. hafta maçlari bu aksam 4 grupta oynanacak 8 karsilasma ile basliyor. Program söyle: A Grubu: Bayern Münih-Rapid Viyana, Juventus-Brugge, B Grubu: Ajax-Sparta Prag, Thun-Arsenal, C Grubu: Barcelona-Werder Bremen, Panathinaikos-Udinese, D Grubu: Manchester United-Villarreal, Lille-Benfica. Tüm maçlar 21.45’te start alacak.

M.United-Villarreal STAR’da

SAMPIYONLAR Ligi D Grubu’nda 5 puanla 3. sirada bulunan Manchester United, 6 puanla liderlik koltugunda oturan Villarreal’i evinde agirliyor. Nefesleri kesecek bu müthis karsilasma 21.45’te STAR TV’den naklen yayinlanacak. Barcelona-Werder Bremen maçinin genis özetini 23.40’da yayinlayacak olan STAR TV, 00.40’ta da diger karsilasmalarin özetlerini ekranlara tasiyacak.