Bıçakçıların yüzü güldü

Kurban Bayramı'nın yaklaşması ile birlikte ünlü Bursa Bıçağı'nın satışları da arttı.

Bursa Bıçakçılar Odası Başkanı Bayram Kılıç, yaptığı açıklamada, son 15 günde artan talebi karşılamaya çalıştıklarını söyledi.

Bayram Kılıç, önceki yıllarda Çin’den gelen ucuz bıçakların Bursa Bıçağını bitirme noktasına getirdiğini, ancak, Çin bıçaklarının kalitesizliği nedeniyle tüketicilerin yeniden Bursa Bıçağını tercih etmeye başladığını belirtti. Yaklaşık bir yıldır Çin bıçaklarının eskisi kadar rağbet görmediğini kaydeden Kılıç, şöyle dedi:
“Bizim bıçaklarımız iyi bakım yapıldığında 15-20 yıl kullanılabilir. Çin bıçakları ise 1-2 kullanımdan sonra atılıyor. Vatandaşlarımız bu bilinçte olmalılar. Bursa bıçağının kesme, yüzme, kemikten eti sıyırma işlemleri için farklı türlerde üretildiğini anlatan Kılıç, Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile bıçak satışlarınıda büyük oranda artış olduğunu ifade etti. Kılıç şöyle devam etti; “Son 15 gündür bıçak satışlarında büyük bir artış oldu. Taleplere cevap vermeye çalışıyoruz. Üreticilerimizin yüzü gülmeye başladı. Satışları her geçen gün daha da artacaktır.”
Kılıç, kurban kesenleri de bıçakları iyi biletmeleri konusunda uyarıyor. Kılıç, bıçakların bıçakçılık yapan esnafa biletilmesi gerektiğini, aksi halde kurbana zarar vereceğini dile getirdi.