Biden: Kapitalizm böyle bir şey, paranızı alamayacaksınız

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'dan açıklama geldi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, iflas eden Silikon Vadisi Bankası ve Signature Bankası hakkında konuştu.

ABD Başkanı Joe Biden,”Kapitalizm böyle bir şey.” diyerek, bankalardaki yatırımcıların korunmayacağını ve paralarını kaybettiklerini söyledi.

ABD’nin önemli iki bankalarından, Silikon Vadisi Bankası ve Signature Bankası art arda iflas etti. Yatırımcıların ve müşterilerin akıbeti merak edilirken, Başkan Biden’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Bankadaki yatırımcıların korunmayacağını ve paralarını kaybettiklerini söyleyen Biden, kapitalizmin böyle bir şey olduğunu belirtti. Asıl önemli sorunun bankaların iflas durumuna nasıl geldiği olduğunu aktaran Biden, sorumlular hakkında araştırma yapılacağını kaydetti.

Geçtiğimiz hafta bankalarda bir problem olduğunu öğrendiklerini ifade eden Biden, yetkililere konu ile hızlı şekilde ilgilenmeleri için talimat verdiğini söyledi.

Geçtiğimiz cuma günü ve hafta sonu boyunca ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) Silikon Vadisi Bankası ve Signature Bankası’nın varlıklarını kontrol ettiğini belirten Biden, “ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve yetkililer hızlıca harekete geçti. Öncelikle, bu bankalarda mevduatı olan tüm müşteriler rahat olabilir. Müşterilere güvende olacaklarını ve paralarına ulaşabileceklerini söylemek istiyorum. Kayıp yok, bu çok önemli bir nokta. Her ABD vatandaşı ihtiyaç duyduğu anda mevduatlarının kendilerine ödeneceğinden emin olmalı” ifadelerini kullandı.

“KAPİTALİZM BÖYLE BİR ŞEY”
ABD Başkanı Biden, bankaların FDIC tarafından devralınması durumunda yönetimin kovulacağını da sözlerine ekledi. Bankadaki yatırımcıların korunmayacağını ve paralarını kaybettiklerini söyleyen Biden, kapitalizmin böyle bir şey olduğunu belirtti.

Asıl önemli sorunun bankaların iflas durumuna nasıl geldiği olduğunu aktaran Biden, sorumlular hakkında araştırma yapılacağını kaydetti.

Son olarak tüm risklerin ortadan kaldırılması gerektiğini de söyleyen Biden, “Son 2 yıl içinde güçlü ekonomik ilerleme kat ettik. Hiçbir başkanın 4 yıllık döneminde yapmadığı gibi 12 milyondan fazla yeni iş imkanı sunduk. Ayrıca, işsizlik 14 aydır yüzde 4’ün altında bulunuyor. Yeni rekor rakamlar görüyoruz. Son 2 yıldır 10 milyondan fazla kişi yeni iş girişiminde bulundu. Şu an bu programın devamını sağlayamaya çalışıyoruz. ABD halkı için hep birlikte, bankacılık sistemini, mevduat sahiplerini, ekonomik büyümeyi korumalıyız” açıklamasında bulundu.