Bilet tartışması savaşa dönüştü

Bursa'da, yolcusu ile bilet tartışması yapan Halk Otobüsü şoförü, direksiyon hakimiyetini kaybedip kaldırıma, ardından da bir apartmanın bahçe duvarına çarparak devrildi.

Edinilen bilgiye göre, Merkez Yıldırım ilçesi Mesken Mahallesi Ertuğrul Gazi Caddesi’nde seyir halinde bulunan Halil İbrahim Polat (27) yönetimindeki 16 LB 781 plakalı ve 94 numaralı Özel Terminal Otobüsü, mesken durağında yolcu aldı. Birsel Aktaş (34) ismindeki yolcu ile kart okutma nedeniyle tartışmaya başlayan otobüs şoförü Halil İbrahim Polat, kartını okutmadığını iddia ettiği Birsel Aktaş’la uzun süre tartıştı. Arkasına dönerek Birsel Aktaş’a bağıran şoför Polat, Mesken Meydanı’na dönen virajda direksiyon hakimiyetini kaybederek önce kaldırıma, ardından da bir apartmanın bahçe duvarına çarparak devrildi.

Devrilme sırasında tamamen dolu olan otobüste yaklaşık 50 kişi bulunduğu bildirildi. Kazada yaralanan 22 kişi ambulansla Şevket Yılmaz, Yüksek İhtisas ve Gövüs Hastanelerine kaldırıldı. Çeşitli yerlerinden hafif yaralanan diğer yolcular ise ayakta tedavi edildi. Kaza sonrası ambülans bekleyen yaralılar geciken ambülansa sinirlenirken, polis devrilen otobüs etrafında güvenlik kordonu oluşturdu.

Otobüs şoförü Halil İbrahim Polat, polis tarafından güzaltına alındı. Otobüs şoförünün babası arabanın halini görünce gözyaşlarına boğuldu. Ağlayan ve ayakta güçlükle duran Polat’ın babasını arkadaşları teselli etmeye çalıştı.

Otobüs şoförü ile tartışan Birsel Aktaş elinden yaralanırken, kendisi ile arabada bulunan 8 yaşındaki kızı Ümran ve kız kardeşi Ayşe Aktaş’ın oldukça korktukları gözlendi. Olay yerine gelen Birsel Aktaş’ın eşi ise bağırarak eşini ve kızını aradı. Babasını gören kızı Ümran, koşarak babasının boynuna sarıldı ve ağladı.

Otobüsün freni boşaldığı için kaza yaptıklarını iddia eden otobüs şoförü Halil İbrahim Polat’ın aksine, Yüksek İhtisas Hastanesi’nde tedavi altına alınan Birsel Aktaş’ın 8 yaşındaki kızı Ümran kazanın bilet tartışması yüzünden yaşandığını söyledi. Yaşadıkları kazayı korku içerisinde anlatan Ümran; “Otobüse bindikten sonra şoför annemle tartışmaya başladı. Kartı okutmadın diyordu. Annem de okuttum diyordu. Şoför iki de bir arkasına dönerek anneme bağırıyordu. O sırada direksiyon hakimiyetini kaybederek kaldırıma çaptı ve otobüs devrildi.” dedi.

Birsel Aktaş’ın kız kardeşi Ayşe Aktaş da, otobüs şoförünün söylediklerinin yalan olduğunu, kazanın bilet tartışması yüzünden yaşandığını dile getirdi.

Yaralılar arasında durumu ağır olan bulunmadığı öğrenildi.