Bilgi Edinme Yasası’nı uyguluyorlar

Yenimahalle Belediyesi, Bilgi Edinme Yasası kapsamında 2005 yılı içerisinde bilgi edinmeye gelen 655 başvurunun 478'ne e-mail yoluyla 177 (memur sicil) başvurusuna elden cevap verildiğini açıkladı.

Ankara’nın Yenimahalle Belediyesi’nden yapılan açıklamada, 24 Ekim 2003 tarihli ve 25269 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 24 Ekim 2004 tarihinde yürürlüğe giren 4982 sayılı Bilgi Edinme Yasası kapsamında müracaat edilen tüm konulara 15 gün içerisinde cevap verildiği belirtildi. Açıklamada, 2005 yılı içerisinde bilgi edinmeye gelen 655 başvurunun 478’ne e-mail yoluyla 177 (memur sicil) başvurusuna elden cevap verildiği ifade edildi.

Bilgi edinme ile ilgili olarak bir açıklama yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar, “Yasa, demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olan eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak kişilerin bilgi edinme hakkını kullanmalarına ilişkin esas ve usulleri düzenlemektedir. Yasanın gereği olarak demokrasinin ve hukukun üstünlüğünü ön planda tutarak, vatandaşın bilgi edinme hakkı, bireylere daha yakın bir yönetim anlayışı, halkın denetimine açık bir hizmet anlayışı ve şeffaflığı sağlama hususundaki başarımız her geçen gün artmaktadır.” dedi. 2005 yılında Bilgi edinme merkezine gelen 655 başvuruya 15 gün içinde yazılı olarak cevap verdiklerini anlatan Duyar, bütün başvurular dikkate alınarak ilgili birimler tarafından anında değerlendirmeye alındığını, bunun da vatandaşı mutlu ettiğini kaydetti.