Bilgi Evi öğrencilerine yerinde itfaiyecilik tarihi dersi

Bağcılar Belediyesi Bilgi Evleri öğrencileri içerisinde bin 50 eserin bulunduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müzesi'ni gezdi.

Bağcılar Belediyesi Bilgi Evleri öğrencileri içerisinde bin 50 eserin bulunduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müzesi’ni gezdi. Öğrenciler, yüzyıllarca alevlerle savaşan itfaiye erleriyle tarih yolculuğu yaparken, ilk itfayeciler olan gönüllü tulumbacılarla kullandıkları yangın söndürme araçları tulumbaları yakından görmenin ve incelemenin heyecanını yaşadı.

Uzman rehberler eşliğinde düzenlenen gezi sırasında öğrenciler geçmişte yaşanan yangınların nasıl ve hangi araçlar kullanılarak söndürüldüğü konusunda bilgi sahibi oldu. Rehberler gezi sırasında ayrıca Padişah III. Murat’ın, 1579 yılında İstanbul’un değişik semtlerinde çıkan yangınları söndürme çalışmalarıyla ilgili fermanlarının anlatıldığı belgeler hakkında da bilgi verdi. Yangın söndürmede kullanılan su fıçısından ilk motorlu itfaiye aracına kadar çok sayıda yangın söndürme aletlerini yakından görme imkanı bulan öğrenciler, eskinin gönüllü itfaiyecileri olan tulumbacılara ait malzemeler, yaklaşık 150-200 yıllık tulumbalar ve 1700’lü yıllara ait çardaklı tulumba ve benzeri eserleri ilk kez görmenin mutluluğunu yaşadı.
 
İlçede yaklaşık 180 bin öğrencinin eğitim gördüğünü ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bilgi Evleri’nin özellikle öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişimine yönelik faaliyet gösterdiğini kaydetti. Çağırıcı, “Bilgi Evlerimizde, müzik, resim, karikatür, folklor, gibi 30’a yakın kulüp bulunuyor. Ayrıca düzenlediğimiz bu tür sosyal ve kültürel gezilere katılan öğrencilerimizin bilgileri de artıyor.” diye konuştu.