Bilgi Üniversitesi’ndeki Kürt Konferansı başladı

Helsinki Yurttaşlar Derneği ve Empati Grubu tarafından düzenlenen "Sivil ve Demokratik Çözüm Arayışları 1 - Türkiye'nin Kürt Meselesi" başlıklı toplantı başladı.

Panelde, Hukukçu Ruşen Aslan, sosyolog-yazar İsmail Beşikçi, Uluslararası Kürt İnsan Hakları Merkezi eski Başkanı Sertaç Bucak ve araştırmacı Ayşe Hür konuşmacı olarak yer alıyor.

Toplantı’nın düzenleme kurulu, Ali Bayramoğlu, Murat Belge, Oral Çalışlar, Cengiz Çandar, Ali Değirmenci, Yılmaz Ensaroğlu, Ümit Fırat, Haşim Haşimi, Şinasi Haznedar, Mustafa Karaalioğlu, Ercan Karakaş, Selahattin Kaya ve Sezgin Tanrıkulu’dan oluşuyor. Bugün ayrıca “Örgütlenmeler ve deneyimler”, “Göçler, psikolojik ve sosyal sonuçları”, “Milliyetçilik” ve “Irak deneyimi ve bölgesel etkileri” başlıklı paneller düzenlenecek. Bugünkü panellerde, toplam 25 konuşmacı söz alacak.

İki gün sürecek toplantıda, “Kürt meselesinin evrimi ve tarihi arka plan”, “Örgütlenmeler ve deneyimler”, “Göçler, psikolojik ve sosyal sonuçları”, “Milliyetçilik”, “Irak deneyimi ve bölgesel sonuçları”, “Kimlik hakları, sosyal ve kültürel boyut”, “Azınlık kavramı”, “Kürt meselesi ve devlet politikası” ile “Kürt meselesi ve medya” başlıklı 9 panel gerçekleştirilecek.

Bu arada, toplantının yapıldığı yerleşke önünde çok sayıda çevik kuvvet polisi hazır bekletiliyor.