Bilgi Yayınevi’ne korsan suçlaması

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Bilgi Yayınevi’ni korsan kitap basmakla suçladı.

Yayın piyasası Türkiye’nin en eski kitabevlerinden Bilgi Yayınevi’nin korsan yayıncılık yaptığı iddiasıyla çalkalanıyor. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2001’den bu yana kitaplarını yayımladığı yazar Attila İlhan’ın eserlerinin Bilgi Yayınevi tarafından basıldığını iddia etti. Yayınevinin Ankara’daki deposuna mahkeme kararıyla baskın yapan İş Bankası Kültür Yayınları, Bilgi Yayınevi’nin deposunda İlhan’a ait 16 bine yakın bandrolsüz kitap ele geçirdi. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan, “Attila İlhan, 2001 yılında yayınevimize geçti. Bu sırada Bilgi Yayınları’ndan stoklarındaki Attila İlhan kitaplarının sayısını istedik. 68 bin adet olarak bildirdiler. Ancak 5 yıldır, biz 310 bin adet kitap satmamıza rağmen onların stokları bir türlü tükenmiyordu. Bu durumdan şüphelendik. En son Ekim 2005’te Tüyap Kitap Fuarı’nda aynı yayınevinin standından İlhan kitaplarından birkaç tane satın aldık. Kitapların yeni ve hiç yıpranmamış olması dikkat çekiciydi. Yapılan incelemede bu kitapların üzerindeki bandrollerin aynı yayınevi tarafından basılan ‘Osmanlıca-Türkçe’ sözlüğe ait olduğunu tespit ettik ve hemen savcılığa başvurduk. Geçtiğimiz günlerde mahkeme kararıyla bu yayınevinin deposuna baskın düzenledik ve acı gerçekle karşılaştık.” dedi.
İş Bankası Kültür Yayınları, 2001 ile Ekim 2005 tarihleri arasında 185 bin adet Attila İlhan kitabı satmış. Yazarın ölümünden sonra kitapları yoğun bir taleple karşılaşmış ve Ekim 2005’ten 31 Aralık 2005 tarihine kadar da 125 bin Attila İlhan kitabı okura ulaşmış. Bilgi Yayınevi’nin korsan olarak bastığı ve sattığı iddia edilen kitapların sayısının da buna yakın olduğu iddia ediliyor. Bilgi Yayınları’na çok yüklü bir tazminat davası açtıklarını belirten Salcan, aldıkları bu tazminatı kurulmakta olan Attila İlhan Vakfı’na bağışlayacaklarını belirtti. Salcan, yine Cem Yayınları’nın da telifi kendilerine ait olan Sabahattin Ali’nin çevirdiği Montaigne’nin denemelerini korsan bastığını iddia etti.
Ahmet Salcan, ‘Attila İlhan sağlığında eski yayınevinin korsan kitaplarını bastığını biliyor muydu?’ şeklindeki sorumuza, ‘Kendisi hayatta olmadığı için bu konuda konuşmak istemiyorum.’ diyerek cevap verdi. Salcan, ısrarlı sorular üzerine de ne ‘evet’ ne de ‘hayır’ dedi. İlhan’ın varislerinin de önümüzdeki günlerde Bilgi Yayınevi hakkında suç duyurusunda bulunacağı belirtiliyor.
Yayıncılar arasında hep kulislerde konuşulan bazı yayınevlerinin korsan kitap bastığı iddiaları, son olayla gün yüzüne çıktı. Adının yazılmasını istemeyen bir kaynak da Bilgi Yayınevi’nin deposunda, telifi şimdi başka yayınevlerine ait olan birçok ünlü yazarın kitaplarının olduğunu iddia etti. 1965’te kurulan Bilgi Yayınevi, bugüne kadar 3 binden fazla çeşit kitap bastı. Yayınevinin kataloğunda şu anda 1038 çeşit kitap bulunuyor.
‘Depodakiler telifi ödenmiş eski kitaplar’
Olay üzerine Bilgi Yayınevi dün özetle şu açıklamayı yaptı: “Attila İlhan’ın kitaplarını yazar ile sözleşmemizin sona erdiği 2001 yılına kadar basmış bulunuyoruz. 5 Ocak 2006 tarihinde hem yayınevimizde hem anlaşmalı matbaamızda yapılan aramalarda İş Bankası Kültür Yayınları’nın iddialarını kanıtlayacak en ufak bir delile rastlanmamış, sözleşmemizin bitiminden sonra basılan bir tek kitap bulunmamıştır. Depomuzdaki aramada tespit edilen kitaplarının tamamı 2001 yılından önce basılmış, telifi ödenmiş ve depoda bekleyen orijinal kitaplardır. Bu kitaplar Attila Bey’in ve kanuni vârislerinin yazılı bilgisi dahilinde olup merhum yazara ve vârislere bir ay öncesine kadar düzenli olarak stok bilgileri verilmiştir.”