Bilgisayar monitörüne tarihi eser saklamışlar

İstanbul'da, tarihi eser kaçakçılarına karşı aynı gün yapılan iki ayrı operasyonda, ekspertiz değeri 1 milyon doları bulan 94 parça tarihi eser ele geçirildi.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, Batman’dan yasadışı yollarla kazılan tarihi eserlerin İstanbul’da satılmak istendiği bilgisini alan Mali Şube ekipleri, alıcı gibi davranarak tarihi eser kaçakçıları ile irtibata geçti. Açıklamada, alıcı kılığındaki ekiplerle 21 Nisan 2006 günü Bahçelievler’de buluşan kaçakçılar, yanlarında bir adet bilgisayar monitörü getirdikleri ve tarihi eserlerin monitörün içinde bulunduğu söyleyen tarihi eser kaçakçıları ile polis ekiplerinin 100 bin dolara anlaştığı kaydedildi. Anlaşmanın sağlanmasının ardından ekiplerin baskın yaptığı belitilen açıklamada, 2 zanlının gözaltına alındığı belirtildi. Bu operasyonda ele geçirilen tarihi eserler arasında yer alan M.Ö. 8000’li yıllara ait kemik steatopijik kadın heykelciğinin yurt dışında yüzbinlerce dolar karşılığı alıcı bulabileceği öğrenildi.

Yapılan diğer operasyonda ise, Iran’dan getirilen bazı tarihi eserlerin Eminönü’nde bir otelde satılmak istendiği bilgisini alan Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, otele operasyon düzenleyerek 2 İranlı’yı gözaltına aldı.

Açıklamada, aynı gün yapılan iki operasyonda toplam 94 adet eser ele geçirildiği ve her iki olaya ilitkin, 2’si yabanci uyruklu 4 kitinin yakalandığı belirtildi.

Operasyonlarda, değişik dönemlere ait 23 adet gümüs, bronz ve bakir sikke, 1 adet bronz kasik, 3 adet bronz yüzük, 1 adet gümüş küpe, 1 adet bronz sarkaç, 5 adet silindir mühür, 5 adet altin yaprak biçimli varak, 1 adet kemik kadin heykelcigi, 1 adet bronz kadin heykelciği, 1 adet bronz erkek heykelciği, 1 adet bronz sakalli erkek heykelciği, 1 adet kemik steatopijik kadin heykelciği, 1 adet üzeri damla kabarcıklı bronz vazo, 1 adet cam koku şisesi, 1 adet cam kulplu şişe, 3 adet cam koku şişesi, 1 adet cam kapak, 1 adet tas damga mühür, 1 adet cam silindir mühür, 2 dizi cam boncuk, 1 dizi fosil boncuk, delikli çesitli ölçülerde 9 bronz balta, çesitli ölçülerde 5 bronz bazan kulbu, çesitli öçülerde 5 bronz mizrak ucu, çesitli ölçülerde 5 bronz hançer, ucu açik bir bronz halka, içi delik bronz süslü bir sap, değişik ölçülerde 3 bronz aprik, cam formlu bir bronz obje, bronz bir sarkaç, bir bronz kap, silindirik bir bronz obje, ipe dizili degisik ölçü ve materyalde yapilmis boncuklar ile degisik ölçülerde 4 mavi boncuk ele geçirildi.

Neolitik, Roma, Bizans, Asur, Erhanedan ve Pers dönemlerine ait bu tarihi eserleri satmaya satmaya çalışan 2 si İran uyruklu toplam 4 kişi, haklarında düzenlenen evrakla birlikte adliyeye sevk edildi. Ele geçirlen tarihi eserlerin arkeoloji müzesine teslim edileceğini bildiren yetkililer, geçtiğimiz yıl yapılan operasyonlarda ele geçirilen yaklaşık 6 bin parça tarihi eserin de müzeye teslim edildiğini belirtti.