Bilgisayarlarınızı casuslardan koruyun!

Sanal ortamı tehdit eden casus programlara karşı korunabilmek için kullanıcıların bazı tedbirler alması gerekiyor.

Güneş, internet güvenliğini sağlamak için öncelikle kullanılan bilgisayarın ve internet ortamının güvenliğinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de nüfusun yüzde 13.7’sinin internet kullandığını ancak kullanıcıların yüzde 33’ünün güvenlik kaygısı nedeniyle internet üzerinden alışveriş yapmadığını belirten Güneş, internet güvenliği konusunda kullanıcıların bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Güvenlik kaygısının nedenleri arasında en başta bilgisayarlara casus programlar (Spyware) yerleştirilmesinin geldiğini vurgulayan Güneş, “Bilgisayarı açtığınızda istemediğiniz programlar yükleniyorsa, bilgisayarınızın açılış hızının azaldığını düşünüyorsanız, internet bağlantı hızınızda azalma olmuşsa, internet tarayıcınızda istemediğiniz araç çubuğu bulunuyorsa ve bilgisayarınızda özellikle adult içerikli kısa yollar oluşmuşsa büyük bir olasılıkla bilgisayarınızda casus programlar bulunmaktadır. Yapılan araştırmaların tümünde internete bağlı bilgisayarların en az yüzde 90’ında Spyware türü program bulunduğu tespit edilmektedir” diye konuştu.

CASUS PROGRAMLAR

Casus programların, Trojan (Truva Atı), Keylogger (Klavye Dinleyicisi), Dialer (Numara Çevirici), Adware (Reklam Yazılımları), Browser Hijacker (Tarayıcı Hırsızı) ve Search Assistant (Arama Yardımcısı) şeklinde sıralandığını kaydeden Güneş, casus program olup olmadığını anlamak için öncelikle bilgisayar açılırken F8 tuşuna basarak “Güvenli Mod”da çalıştırmak gerektiğini söyledi.

Ardından “Başlat” mönüsünden çalışan programları inceleyerek üretici firma isimlerinin araştırılması gerektiğini belirten Güneş, otomatik çalışan programların incelenmesi ve bilinmeyen programların araştırıldıktan sonra casus olduğu saptanan yazılımların silinmesi gerektiğini ifade etti.

Bilgisayarların casus programlardan arındırılması için Windows Defender (MS Anti spyware) veya E-trust Pestpatrol gibi spyware temizleyici program yükleyerek çalıştırılmasını öneren Güneş, casus programlardan korunmak için antivirüs yazılımları kurulmasını, en son işletim sistemleri yüklenmesini ve işletim sisteminin belirli periyotlarla güncellenmesinin yararlı olacağını vurguladı. Güneş, bilgisayarlara Firewall (Güvenlik Duvarı) kurulmasını, chat yaparken dosya transferi yapılmamasını ve bilgisayarın dosya paylaşımına açılmamasını tavsiye etti.

Bilal Güneş, internet bankacılığında da sorunla karşılaşılmaması için bankacılık işlemlerinde her defasında web adresi yazmak yerine sık kullanılanlardan giriş yapmanın yararlı olacağını kaydetti.

“BANKACILIK İŞLEMLERİNİ ÖZEL BİLGİSAYARLARDA YAPIN”

İnternet bankacılığı işlemlerinin sadece özel bilgisayarlarda yapılması gerektiğini ifade eden Güneş, internet cafe ve halka açık yerlerdeki makinelerde bu işlemlerin yapılmamasını önerdi.

Bankacılık işlemlerinin yapıldığı sitenin sağ köşesindeki anahtar simgesinin üzerine tıklanarak bankanın sayfasının güvenli olup olmadığının kontrol edilebileceğine işaret eden Güneş, şifre girerken sanal klavyeden yararlanmak gerektiğini söyledi.

“ŞİFRE HEM ALFABETİK HEM DE SAYISAL KARAKTERLER İÇERMELİ”

Gazi Üniversitesi Enformatik Bölüm Başkanı Güneş, şu önerilerde bulundu:

“Şifre ve kullanıcı isimlerinizi belirli aralıklarla mutlaka değiştirin. Şifre olarak kolayca tahmin edilebilecek ibareler seçmeyin. Mümkünse şifreniz hem alfabetik hem sayısal hem de özel karakterler içersin. İnternet bankacılığını kullanırken kesinlikle chat ve P2P gibi diğer gereksiz programları çalıştırmayın. Emin olmadığınız web sitelerine kredi kartı numaranızı vermeniz gerekiyorsa, mail order limitini belirleyebileceğiniz sanal kartları kullanın. İşlem sonunda limitinizi sıfırlayın. İnternet bankacılığı çıkışında ‘Güvenli Çıkış’ butonunu kullanın.”