‘Bilgisinden emin olan çocuk kopya çekmez’

Öğrencinin de bilgisinden emin olabilmesi için iyi bir ortama sahip olması gerektiğini belirten Düzgün, "Bu bilginin oluşabilmesi için de çocuğun iyi bir eğitime, sınıf ortamına ve iyi bir aile desteğine ihtiyacı var." dedi.

İl Müdürü Düzgün, kopya çekmenin bir anlamda ‘kendine güvensizliğin’ işareti olduğunu belirterek, ‘yeterli olmadığını’ düşünen çocuğun, bu yönteme başvurabildiğini söyledi. Çocuğun neden kopya çektiğini anlamak için öncelikle çevresel etki ve baskılara dikkat etmek gerektiğini ifade eden İl Müdürü Düzgün, “Çocuğun kapasitesine dikkat etmeliyiz. Ona iyi bir öğrenim ortamı vermek lazım. Sorunlarını, problemlerini onlarla paylaşmalıyız. Çocuk, kopyaya ‘spor olsun’ diye başlamıyor. Sonradan belki alışkanlık haline getiriyor.0 Ama becerisi ve bilgisinden emin olan hiçbir çocuk kopya çekmez. Bu bilginin oluşabilmesi için de çocuğun iyi bir eğitime, sınıf ortamına ve iyi bir aile desteğine ihtiyacı var.” diye konuştu.

Eğer sorular, çocuğun sentez oluşturabileceği, analiz yapabileceği, fikir üretebileceği şekilde sorulursa, o zaman zaten kopyaya ihtiyaç kalmayacağını ifade eden Düzgün, “Kopya çekmek büyük bir marifet değil, dünyanın sonu da değil. Çocuğun niye kopya çektiği, neden buna ihtiyaç duyduğunun üstünde durmak daha doğrudur.” dedi.