Bilgiye erişim sanal alemden sağlanacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 2005-2006 öğretim yılından itibaren tüm ilköğretim okullarında başlatılan Bilgiye Erişim Portalı (BEP) için seçilen pilot illerden Diyarbakır'da çalışmalar başladı.

Bakanlık tarafından görevlendirilen iki kişi, Diyarbakır’da okul yöneticilerine konuyla ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı. Hazırlanan öğretim programıyla, analitik düşünen, neden sonuç ilişkisi içinde sorgulayan, bulunulan yüzyılı kavrayarak çözüm üretebilen, ülke ve evrensel değerleri özümseyen bireyler yetiştirmeyi hedefleniyor.

Bu portal ile öğretmen ve velilerin bahsedilen niteliklerde bireyler yetiştirmesine yardımcı olmayı, öğrencilerin de bu amaçla yol göstermesi amaçlanıyor. 9 il 120 okul kapsamında 180 bin öğrenci ve yaklaşık 6 bin öğretmene hizmet verilmesi planlanıyor. Özel Nil İlköğretim Okulu’nda öğretmenlerin ve idarecilerin katıldığı programda, BEP’un nasıl kullanılacağı anlatıldı.

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürü Ömer Yıldızhan, 2006 yılı sonuna kadar Diyarbakır’da 204 Bilgisayar Teknoloji Sınıfı kurulacağını söyledi. Şu an Diyarbakır’da 82 okulda bu sınıflardan bulunduğuna dikkat çeken Yıldızhan, bu yıl 10 derslik olan tüm okullarda teknoloji sınıflarının kurulacağını belirtti. Bilgiye Erişim Portalı’nın temel amacının tüm eğitim paydaşlarını aynı çatı altında toplamak ve aralarındaki bilgi paylaşımını sürekli kılmak olduğunu anlatan Yıldızhan, bakanlık hizmetlerinin bilgi ve internet servislerine tek bir ara yüz üzerinden erişim ve kullanım hakkı verecek, eğitimle ilgili tüm kullanıcıların uygulamalara bu ara yüzden ulaşmalarını sağlayacak bir eğitim portalı kurulmasının amaçlandığını ifade etti.

Okullarda öğrenim gören öğrenciler ile öğretmenlerin, eğitimlerine katkı sağlayacak içeriğe erişebilmeleri, eğitim kullanıcılarına bilgi paylaşım ortamı sunulmasının amaçlandığını kaydeden Yıldızhan, “Bu çalışma ile internet üzerinde bulunan çeşitli yapılandırılmış kaynaklara ve içeriğe erişim noktası olarak hizmet verilmesi, sistem kullanıcılarının temel ihtiyaçlarını karşılayacak belirli sayıda fonksiyonun sunulması ve uygulanması, eğitsel içerik ve kaynağa yapısal erişme imkânının verilmesi, okulların kendi aralarında ve bakanlıkla işbirliğinin arttırılması, eğitimde teknoloji kullanılması, eğitim hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesi, her yaştaki bireylerin eğitim ihtiyaçlarına cevap verebilecek elektronik sistem oluşturulması hedeflenmektedir.” dedi.