Bilimde de öndeyiz!

Bilim Olimpiyatları’na iki Türk kızı damgasını vurdu.

Özel Yamanlar Fen Lisesi öğrencilerinden Hande Boyacı, Güney Kore’nin Daegu şehrinde 2- 11 temmuz arasında yapılan Uluslararası Kimya Olimpiyatları altın madalya ve Strong Korea özel ödülünü kazanırken, Arjantin’de 9- 16 Temmuz tarihlerinde düzenlenen 17. Uluslararası Biyoloji Olimpiyatları’nda ise Ecem Zeliha Ergün gümüş madalya kazandı.

Her iki öğrenci, başarılarının sırrını, ’’Düzenli ve etkili çalışmaya” bağlıyor. Yamanlar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Mazhar Gülen, ’’Öğrencilerin gayretiyle beraber öğretmenlerin fedakar çalışmaları bu başarıları getiriyor.’’ şeklinde konuşuyor. Okul, bu zamana kadar katıldığı uluslararası bilim olimpiyatlarında 96 madalya kazanarak kazanılması zor bir başarıya da imza attı.

Okulun Temuz ayındaki ilk büyük başarısı Lise 2 öğrencisi Hande Boyacı’dan geldi. Boyacı, Güney Kore’nin Daegu şehrinde 67 ülkeden 268 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen 38. Uluslararası Kimya Olimpiyatları’nda altın madalya aldı. Boyacı ayrıca olimpiyatta Strong Korea özel ödülünü kazandı. Yıl içinde yapılan 4 elemeden sonra TÜBİTAK tarafından olimpiyata katılacak takıma seçildiğini ifade eden başarılı öğrenci Hande Boyacı, ’’Yıl içinde TÜBİTAK’ın düzenlediği yaz ve kış kamplarına katıldık. En son 4 kişi seçildik. ODTÜ’de on günlük deney kampına girdik. Sonra Kore’ye gittik.’’ şeklinde konuşuyor. Kore’deki olimpiyatlarda teori ve deney sınavlarına giren Hande, altın madalya kazandı. Hande, bu başarısının yanı sıra olimpiyata katılan kız öğrencilerin arasında en başarılı öğrenci seçilip, Strong Korea ödülünü kazanmış. Hande okul öğretmenlerini başarısındaki etkiye dikkat çekerek, ’’Bizle her zaman ilgilendiler. Gecelerini-gündüzlerini bizim başarımız için ayırdılar. Onlara çok teşekkür ediyorum.’’ derken, kendisine büyük destek olan babasına da teşekkür ediyor.

Öte yandan Arjantin’de 9-16 Temmuz tarihlerinde düzenlenen 17. Uluslararası Biyoloji Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazanan Ecem Zeliha Ergün’de okulun gurur duyduğu bir başka öğrenci. 85 ülkeden 800’ü aşkın öğrencinin yarıştığı olimpiyatlarda gümüş madalya alan Ergün, ’’Üç aşamalı seçmelerden sonra olimpiyatlara gidecek TÜBİTAK takımına seçildim. Yaptığımız kamplar çok faydalı geçti. Hocalarımızın büyük emeği oldu. Daha sonra iki aşamalı sınava girerek, gümüş madalya kazandım.’’ diyor. Ergün, seneye de aynı gayreti gösterip olimpiyatlara katılmak istediğini aktarıyor. Özel Yamanlar Eğitim Kurumları Matematik Olimpiyatları Koordinatörü Yasin Çetindil, yıl içerisinde uluslararası alanda fizik, kimya, biyoloji, matematik ve bilgisayar alanlarında olimpiyatların olduğunu söyledi. Yamanların uluslarararası olimpiyatlarda 96 madalya kazanarak çok büyük başarıya imza attığını ifade eden Çetindil, okulun ulusal düzeyde de 217 madalyaya sahip olduğunu kaydetti.

Yamanlar Eğitim Kurumları olarak öğrencilere birinci siniftan itibaren ilgi duydukları alanlara göre hazırlıkladıklarını anlatan Kurumların Genel Müdürü Mazhar Gülen, ’’Çocukları bilimsel çalışmalara katmak ve onların katkılarını sağlamak ile uluslararası yarışmalarda derece elde etmek için okulumuzda çalışma grupları oluşturduk. Her bir branşla ilgili olimpiyat koordinatötü arkadaşımız var. En son kimya ve biyoloji de 1 altın ve 1 gümüş madalya aldık. Öğrencilerin gayretiyle bereber öğretmenlerin fedakar çalışmaları da burada çok önemli yer tutuyor.’’ şeklinde konuşuyor.