Bilis Çin’de hayatı felç etti

Çin'i kasıp kavuran Bilis adındaki tayfun şu ana kadar 553 kişi ölürken, onlarca kişi de kayıp.

Ülkenin resmi haber ajansı Şinhua’nın bildirdiğine göre ülkenin güneydoğu sahillerini geçen cuma günü vuran ve bu yıl ülkeyi etkisi altına alan dördüncü tropikal tayfun olan Bilis nedeniyle 1 milyon 700 bin kişi tahliye edildi, bazı yollar da geçici olarak kapandı. Azami hızı saniyede 30 metreye ulaşan tayfunun beraberinde getirdiği yağmur fırtınası ve seller ülkenin orta kesimlerinde yer alan Hunan eyaletinde hayatı felce uğrattı. Bu eyalette 92 olan can kaybı sayısının 346’ya yükseldiği, 89 kişiden de haber alınamadığı belirtildi.

Daha önce 482 olarak açıklanan can kaybı, son ölümlerle birlikte 553’e çıkarken, 3 milyon kişi de evlerinden oldu. Ülkenin güneyindeki Fucien, Guangdong, Hunan ve Cıcian eyaletlerini etkisi altına alan Bilis’in verdiği ekonomik kaybın ise milyarlarca dolar olduğu kaydediliyor. Yetkililer, kurtarma ve selle mücadele çalışmaları yoğun şekilde sürdürüldüğünü ve hasar gören ulaşım yollarının tamir edildiğini söyledi. Devlet ajansı, ölü sayısını gizlemeye çalışan yöneticilerin cezalandırılacağı haberini verdi.

Bilis fırtınası; Filipinler ve Tayvan’da da can kaybına neden olmuştu.

Çin’de Haziran ayında oluşan seller, heyelanlar ve diğer tabii felaketlerde en az 349 kişi hayatını kaybetmiş, 99 kişi de kaybolmuştu. Oluşan zararın ise 2.5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.