Bill Gates’ten Google’a taş

Emekli patron tarafını seçti: Bill Gates'in bu açıklaması Google'ın hiç hoşuna gitmeyecek.

Bildiğiniz gibi arama motoru devi Google ve Çin arasında son zamanların en büyük soğuk savaşı yaşanıyor. Çin kaynaklı olduğu iddia edilen bazı olayların Google’ı fena halde kızdırmasının üzerine, Google olayı araştırmak için alternatif yollara da başvurmaktan çekinmemişti. Bu olayların ardından Google Çin ile iş birliğini azaltma yoluna gitmişti. Oldukça ilginç detaylara sahip olan bu konu kısa sürede Google ve Çin arasında sınırlı kalmaktan çıktı ve Microsoft da kendi yorumunu yaptı. Şimdi ise yorum yapma sırası Microsoft’un mimarı ve eski patronu Bill Gates’e geldi…

Bill Gates katıldığı bir televizyon programında kendisine yöneltilen soru üzerine şu sözleri söyledi: “Karar vermek zorundasınız: faaliyet gösterdiğiniz ülkelerin yasalarına uyacak mısınız yoksa uymayacak mısınız? Eğer uymayacaksanız bu sizin artık orada iş yapmamamıza yol açabilir”. Çin’in internet sansürü konusundaki faaliyetleri hakkında ise Gates şunları söyledi: “Çin’in internet sansürü konusundaki faaliyetleri oldukça sınırlı ve çevresinden dolaşmak çok da zor değil. Bu yüzden bence orada internetin varlığını sürdürmesine yönelik çalışmalar daha önemli”.

Steve Ballmer’ın da benzer görüş bildirmesinin ardından Bill Gates’in de aynı şeyleri söylemesi Çin politikası konusunda Microsoft’un hem fikir olduğunu ortaya koyuyor.