‘Bin Ladin’in popülaritesi düşüyor

Pakistan'da yakın zamanda yapılan bir kamuoyu araştırması, FBI'ın en çok arananlar listesinde olan Usame Bin Ladin'in eskisi kadar sevilmediğini ortaya koydu.

Merkezi ABD’de olan “Terror Free Tomorrow” (Terörsüz Yarın) örgütü tarafından geçen ay yapılan araştırmada, Pakistanlıların “aylarca süren siyasi kriz ve saldırılardan sonra barışçı muhalefet gruplarını destekledikleri” sonucuna varıldı.

Araştırma sonuçlarına göre, Bin Ladin’i onaylayan Pakistanlıların sayısı ağustostan beri neredeyse yarı yarıya azaldı. Ağustos ayında yapılan benzer bir araştırmada, yüzde 46 oranında olan destekleyicilerin, son araştırmada yüzde 24’e gerilediği belirtiliyor.

Araştırmada, 18 Şubattaki seçimler yaklaşırken, suikasta kurban giden muhalefet lideri Benazir Butto’nun partisinin en fazla destek gören parti olduğu ve Pakistanlıların büyük bölümünün Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in görevi bırakmasını istediğini belirttiği öne sürüldü.

Sonuçlara göre, Pakistanlıların sadece yüzde 1’inin, seçime girmesi durumunda El Kaide yanlılarına oy vereceği, Taliban yanlılarının desteğinin ise yüzde 3 olduğu belirtildi.

Butto’nun partisinin ise katılımcıların yüzde 36,7’sinin desteğini aldığı bildirildi. Navaz Şerif’e destek verenlerin oranı ise 25,3 olarak belirlendi.

Pakistan genelinde 19-29 Ocak arasında 1157 kişiyle yapılan görüşmelere dayanan araştırmanın 3 puanlık hata payı olduğu belirtiliyor.