‘Bin YTL versen babasını vururdu’

Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samats’ı komşuları ve arkadaşları anlattı,ortaya ilginç bir profil çıktı.

İşte komşuları ve arkadaşlarının gözüyle katil zanlısı…

Korkak bir çocuktu
Kapı komşusu Osman Ergenç: “Babası Ahmet Samast belediyede temizlik işçisi . 4 kardeşler, Ogün,Tülay, Esma ve Ümit. Bu çocuk gece dışarıya çıkamayacak kadar korkaktı. Bizi ne zaman görse saygıda kusur etmez, halimizi hatırımızı sorardı. Ben 40 yaşındayım ve Agos Gazetesini duymadım. Bu çocuğun o gazetenin sahibini bilmesine imkan yoktu.”

Etrafa para saçıyordu
Arkadaşı Yılmaz Şeker: Ogün, ailesine ve akrabalarına Ankara Üniversitesinde bir kız arkadaşı olduğunu söylerken bize İstanbul’da üniversitede okuyan bir sevgilisi olduğunu anlatmıştı. Çalışmıyordu, sigara ve internet karşılığında takıldığı yerlerde temzilik yapıyordu. Bayramdan sonra bana bir tüpçüde çalışacağını söylemişti. Ancak 2 hafta önce ’ne zaman işe başlayacaksın’diye sorduğumda ’çalışacak iş yok’dedi. Cinayetten 10 gün kadar önce İstanbul’a gittiğini ve oradan paralı bir şekilde döndüğünü söylemişti. Hatta kız arkadaşının çok zengin olduğunu hayatının kurtulduğunu anlatmıştı. Cinayet için İstanbul’a gitmeden önce çevresine para dağıttığını duymuştuk.

Parayı karı kızla yemiş
Kardelen Cafenin işletmecilerinden Mustafa Yıldız: Ogün maalesef bin YTL verip git babanı vur denebilecek yapıda bir insandı. 10 gün kadar önce, İstanbul’a gidip geldikten sonra cebinde para olduğunu birçok kimseye söylemiş. Benim duyduğum bu parayı Trabzon’da karı ve kızla yemiş.

Vatansever ve agresifti
Arkadaşı Ahmet Dilmaç: “Birden parlayan bir yapısı vardı. 5 yıldır kendisini yekinen tanıyorum. Ermeni meselesinden rahatsızlık duyduğunu bana da söylemişti ama dikkate almadım. Amigo ruhlu bir çocuktu. Trabzonspor’un maçlarına gittiğinde Farozlular Derneğiyle takılırdı. Biraz bencildi. İnternette tavla oynayıp chat yaptığını biliyorum.”

Kabuğuna sığmayan bir yapısı vardı
17 Eylül 2004 tarihinde 2. Amatör kümede oynayan Pelitlispor’un sol açığı Ogün Samast’ın antrenörü Hayri Kuk 2004 -2005 sezonunda Ogün’ün yıldız takımda top koşturduğunu söylüyor. Kabuğuna sığmayan, atılgan bir yapıya sahip olan Ogün’ün o sezon 10 maça çıktığını, son 2 yılda ise ancak 4-5 defa forma giydiğini belirten antrenör Kuk, “Son bir yıldır Ogün bahaneler ileri sürerek idmanlara gelmemeye başladı. Kendisinde değişiklik olduğunu fark ettik. Ancak kulüpten koptu” diyor. Pelitlispor’un basın sözcüsü ve 10 yıldır Ogün Samast’ı tanıdığını ifade eden Hüseyin Hacıoğlu ise “Sadece futbolla uğraşırken 3-4 aydır sokak kavgalarına karışmaya başladı. Sporcu ahlakına yakışmayan hareketlerdi bunlar. Zaten kavgalara girdiğini duyduktan sonra ilişkimizi koparttık. Bir süre kimseye bulaşmaması için benim kafemde takılmasına anlayış gösterdim. Muhafazakar bir çocuktu. Büyüklerinin yanında sigara içmezdi. Trabzon Havalimanı’nda Mc Donalds’ın bombalanmasına karıştığı iddia edilen Yasin Hayal de bizim oyuncumuzdu. Trabzon’da maalesef milliyetçi zihniyeti kullanmaya çalışıyorlar” diye konuştu.