Binaların çökmesinden belediyeyi sorumlu tuttular

Binaların çökmesinden belediyeyi sorumlu tuttular

CHP Bursa İl Başkanı Abdullah Özer, Çekirge’de çöken iki binanın yıkılmasının ardından bugün Osmangazi İlçe Belediye Başkanı Recep Altepe hakkında, gerekli güvenlik önlemlerini almadan bir yolu hizmete açarak 23 Şubat’ta iki binanın çökmesinde rol oynadığı iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
İl Başkanı Özer, Bursa Adliye Sarayı önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, 8’er katlı 2 binanın çökmesine neden olan asıl faktörlerin göz ardı edildiğini iddia etti. Özer, ”Burada kesinlikle belediyenin ihmali var. Sayın Altepe, 2005 yılında Çekirge Mahallesi Selvili Caddesi’ndeki yolu hiçbir araştırma yapmadan, güvenlik tedbiri almadan açmıştır. Yol yapılıp asfalt dökülebilmesi için dere yatağının üstü kapatılmış ve suyun akış yolu engellenmiştir. Dolayısıyla toprak altına giren dere yeni yollar bularak toprağı yumuşatmış ve istinat duvarı çökmüştür. Altepe’nin önlemsiz olarak yaptığı bu çalışma nedeniyle, bir süre sonra bu yol altındaki 25-30 yıl önce yapılan binalar yukarıdan gelen toprak kayması sonucu yıkılmıştır. Birçok kimse evsiz kalmıştır.” dedi.

CHP İl Başkanı Abdullah Özer ve beraberindeki partili arkadaşları, açıklamanın ardından Başkan Altepe hakkındaki şikayet dilekçesini Cumhuriyet Savcılığı’na teslim etti.