Binali Yıldırım: Dershaneler okul haline de gelebilir

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım dershanelerin kapatılması ile ilgili basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım dershanelerin kapatılması ile ilgili basın mensuplarının sorularını cevapladı. Daha iyisinin yapılmaya çalışıldığını belirten Yıldırım, “Burada ne yanlış varsa buna bakmamız lazım. Kaldı ki dershaneler kapatılmıyor. Model değişiyor. Benim bildiğim model değişiyor. O modele göre dershaneler okul haline de gelebilir.” dedi.

Bakan Binali Yıldırım ortaokul öğrenimini gördüğü Beyoğlu’ndaki Piri Reis İlkokulu’nu ziyaret etti. Dershanelerin kapatılması ile ilgili sorulan soruya Yıldırım, “Ne yapılıyorsa, daha iyisi yapılmak için. Ben dershaneye gitmedim. Süper okullarda da okumadım. Piri Reis Ortaokulu’nda, Kasımpaşa Lisesi’nde okudum. Boğaziçi Üniversitesi’ni 72. olarak kazandım. Teknik Üniversite’ye de en iyi puanlar arasında girdim. Dershane her şey değil. Gidebilen var. Gidemeyen var. Biz okullarımızı güçlendirelim. Okullarımızda herkes aynı fırsatı yakalasın. Dershane de yetmiyor. Ondan sonra iki ay sınıflar boşalıyor. Burada ne yanlış varsa buna bakmamız gerekiyor. Kaldı ki dershaneler kapatılmıyor. Model değişiyor. Benim bildiğim model değişiyor. O modele göre dershaneler okul haline de gelebilir. Okullaşabilir de. İsterlerse okul haline de gelebilir.” cevabını verdi.

“Devlet onlara okuttukları öğrenci başına destek verecek.” diyen Yıldırım, “Yeni bir model. Dershane ve dershanede çalışan öğretmenlerin zarar görmemesi için bütün ayrıntılar hesap edildi. Düşünüldü 4-4-4 sistemi getirilirken, bir yandan eğitimde geri gitmeyi kimse bizden beklemesin.” ifadelerini kullandı.