Binanın çöküşünde fırının etkisi araştırılıyor

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Zeytinburnu’nda çöken binayla ilgili açıklama yaptı.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Zeytinburnu’nda çöken binayla ilgili “Binanın altında fırın olduğu, bu fırının betona ve demire vermiş olduğu olumsuz etki nedeniyle binanın çökmüş olabileceği söyleniyor. Teknik rapor çıkmadığı için kesin bir şey konuşamayacağım” dedi.

Özak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelişinde, gazetecilerin Zeytinburnu’da çöken binaya ilişkin sorularını yanıtladı. Binayla ilgili yeni gelişmelerin olup olmadığını, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, 120 bin bina için tekrar denetim kararı aldığı yönündeki sorular üzerine Özak, gerekli açıklamayı İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yapacağını söyledi.

Çökme olayından sonra bir değerlendirme yaptıklarını ifade eden Özak, şunları kaydetti:

“Çöken bina, hem ağır, hem de orta hasarlı olmayan bir bina olduğunu söylediler. Çöken bina araştırılıyor. Altında fırın olduğu söyleniyor. Bu fırının betona ve demire vermiş olduğu olumsuz etki nedeniyle çökmüş olabileceği söyleniyor. Teknik rapor çıkmadığı için kesin bir şey konuşamayacağım. Zeytinburnu, İstanbul’un en hassas bölgesi… Burası, Dönüşüm Alanları Kanununda ilk ele alınacak olan kentsel dönüşüm bölgemiz. Bu konuda daha detaylı ve geniş bilgiyi İstanbul Büyükşehir Belediyesinden almamız daha doğru olur.”

Özak, gazetecilerin, Bakırköy, Florya ve Zeytinburnu’ndaki vatandaşlarda çökmeden dolayı bir tedirginlik olduğu, binaların güvenliğinin tekrar sorgulanır hale geldiğini, bu konuda Bayındırlık ve İskan Bakanlığının bir çalışmasının olup olmayacağını sorması üzerine, bu bölgedeki binalarda 4 üniversite tarafından tespit yapıldığını, Bayındırlık İl Müdürlüğü ekiplerinin de onlara yardımcı olduğunu hatırlattı.

“BİZDEN TALEP OLURSA ELİMİZDEN GELEN KATKIYI SAĞLARIZ”

“Bu konuda yapılanları şu anda tartışmamamız lazım. Tekrar bir denetim, kontrol gerekiyorsa ve bizden bir talep olursa, biz bu konuda elimizden gelen katkıyı sağlamaya çalışırız” diyen Özak, ancak bina sayısındaki fazlalık nedeniyle bunun uzun zaman alacağını bildirdi.

Özak, söz konusu binaların eski yönetmeliğe göre yapıldığını hatırlatarak, ”Yapı stokunun iyileştirilmesi, tasfiyesi ve taşınmasına dönüşüm alanları kanunu çok büyük bir ivme kazandıracak. Kanunu, bu ay içerisinde Meclis’te görüşüp geçireceğiz. Ama yalnızca sorun bu değil. Kat Mülkiyeti Kanunu da buna bir katkı verecek” dedi.

İstanbul’daki olayın herkesi üzdüğünü, moralleri bozduğunu ifade eden Özak, ”Ama şu bir gerçek, eğer oturanlar burada birtakım kolanlarda kirişlerde, taşıyıcı sistemlerde olumsuzluğa yol açacak hareketleri yapıyorlarsa ve burada denetim yoksa bu tür sorunlar Allah korusun olabilir. Burada dikkatli olmak gerekir” diye konuştu. Özak, binaların denetimini, yapı denetimi firmaları ile belediyelerin yapacağını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“İstanbul’daki yapı denetim kuruluşları, denetimlerini yapıyor. Yapı denetim kuruluşları Türkiye’de çok büyük metrekarede denetim yaptılar. Çok sayıda sorunlu bina olunca bu tip aksaklıklar olabiliyor. Allah korusun dikkatli olmamız gerekiyor.”