Bingöl’deki Muzaffer Gürül’ün ölümü Meclis gündeminde

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.

Bingöl’ün Genç ilçesinde 9 Ekim tarihinde dört kişinin öldürülmesinden sonra gerek Bakanlığa yönelik çağrılarında gerekse de TBMM’de komisyon kurulması suretiyle bu olayın açığa çıkarılması çağrısı yaptıklarını dile getiren Baluken, bu çağrılarının cevapsız kaldığını ifade etti. Baluken, Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerinde içinde bulunduğu araçla seyir halindeyken Abalı Jandarma Karakolu önünde kurulan barikatta, dur ihtarına uyulmadığı için askerlerce açılan ateş sonucu kafasından vurularak ağır yaralanan 23 yaşındaki Muzaffer Gürül isimli gencin, sevk edildiği Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde kurtarılamayarak hayatını kaybettiğini söyledi.

Bu kapsamda Baluken şu soruları yöneltti: “Muzaffer Gürül’ün öldürülmesi ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?

Muzaffer Gürül’ün öldürülmesi hususunda otopsi raporları çıkmış mıdır? Otopsi raporları çıkmamışsa, Valilik neye dayanarak seken mermi açıklaması yapmıştır?

Muzaffer Gürül’ün öldürülmesi ile ilgili gözaltına alınan herhangi bir askeri yetkili var mıdır?

Bingöl ilimiz sınırlarında bir ay içerisinde beş yurttaşımızın infaz edilmesi ve infaz olayların açığa çıkarılması ile ilgili gerek çağrılarımız gerekse de önerilerimizin kabul edilmemesi, Bingöl halkı başta olmak üzere bölge halkımızda bulunan kaygıların derinleşmesine neden olmaktadır. Bu kapsamda, 9 Ekim’deki infazlarla ilgili Bakanlık olarak devreye girmemenizin gerekçesi nedir? TBMM Genel Kurulu’nda parti üyelerinizin araştırma komisyonu önerimize hayır oyu vermesinin gerekçesi nedir?

9 Ekim tarihinde yaşanan infazları yapanlar açığa çıkarılmamışken, Muzaffer Gürül’ün infazı söz konusu olmuştur. Beş yurttaşımıza yönelik infazların açığa çıkarılması ile ilgili Bakanlık olarak bir eylem planınız var mıdır?” CİHAN