Bingöl kara teslim oldu

Bingöl'de 2 gün boyunca etkili kar ve yaşanan dondurucu soğukların ardından bugün yine kar yağmaya başladı.

Kışın çetin geçtiği Bingöl’de etkili olan kar, yaya ve araç trafiğini olumsuz etkiliyor. Yoğun kardan dolayı önünü görmekte zorlanan vatandaşlar zaman zaman ufak tefek kazalar geçiriyor.

Kent merkezinde 70 santimetreye ulaşan karı temizlemek için geceli gündüzlü çalışmalarını sürdüren Bingöl Belediyesi Karla Mücadele ekipleri, aralıksız yağan kar karşısında ne yapacaklarını şaşırdı.

Geçtiğimiz hafta etkili olan kardan dolayı kapanan yolları açmak için yoğun çaba sarf eden belediye ekipleri, bugün başlayan kara teslim oldu. Kent merkezindeki ana arterleri açan belediye, aynı yerleri ikinci bir kez temizlemek için çalışıyor.

Yeterli araç ve ekipmana sahip olmayan Bingöl belediyesi, Devlet Su İşleri (DSİ) Müdürlüğü ve İl Özel İdare Genel Sekreterliği’nden araç desteği alarak çalışmalarını sürdürüyor.

İl Özel İdare Genel Sekreterliği Köye Hizmet Götürme Birimi’nin açtığı yolların büyük bir bölümü tekrar kapandı.263 köyden 175’ine ulaşım sağlanamıyor. Geçtiğimiz hafta yağan kardan kapanan 709 mezra yolunda da herhangi bir değişiklik olmadı. Köye Hizmet Götürme Birimi, acil ihtiyaç olan köylerin yollarını açmaya çalışıyor ancak kar ve tipi çalışmaları aksatıyor.

Yoğun kar nedeniyle şehir içi ve şehirlerarası karayollarında kontrollerini arttıran Bingöl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ile Bölge trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, zincirsiz trafiğe çıkılmaması konusunda sürücüleri uyardı.

Karayolları Şube Müdürü Mahfuz Koşan, şehirlerarası yolların açık olduğunu, ancak yoğun kardan dolayı görüş mesafesinin azaldığı, sürücülerin yolu seçmekte zorlandıklarını açıkladı.

Kar yağışının bu şekilde devam etmesinin şehirlerarası karayollarında büyük tehlikeleri beraberinde getireceğine dikkat çeken Koşan, “Bu kar yumuşak bir kardır. Alt tabakadaki karın sertleşmesi çığ düşmesini tetikliyor. Sürücülerimiz her noktada dikkatli olsunlar” dedi.

Meteoroloji İl Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, kar kalınlığı kent merkezinde 75 santimetre yüksek kesimlerde 120 santimetre olarak ölçüldü. Hava sıcaklığı gündüz eksi 2, gece eksi 10 derece olacak.