Bingöl’de 17 köy yolu kapalı

Bingöl'de sabah saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle 17 köy yolu ulaşıma kapandı.

Yağan karın buzlar üzerinde ince bir tabaka oluşturduğunu söyleyen yetkililer sürücülerin çok dikkatli olmasını istedi.
Hava tahminlerine göre kar yağışının bugün de devam edeceğini belirten İl Özel İdaresi Köylere Hizmet Götürme Birimi Şube Müdürü Mehmet Işık, yol açma çalışmalarına ancak yağışın durmasının ardından başlayacaklarını ifade etti.

Işık, özellikle yüksek kesimlerde tipi nedeniyle yolu kapanacak köy sayısının artmasından endişe duyduklarını söyledi.

Bingöl’ün çevre il ve ilçelerle karayolu bağlantısının kesilmediğini aktaran Karayolları 84. Şube Şefi Mahfuz Koşan, ekiplerinin sürekli yol kontrolünde bulunduğunu ancak buzları örten kar tabakasının sürücüler için büyük bir tehlike oluşturduğunu vurguladı.

Buzlanma meydana gelen bölgelerde tuzlama çalışmalarının yapıldığını kaydeden Koşan, sürücülerin mutlaka zincir takmaları ve aşırı hızdan kaçınmaları gerektiğini belirtti.

Kar kalınlığının şehir merkezinde 7, yüksek kesimlerde de 20 santimetreye ulaştığını söyleyen Meteoroloji İl Müdürlüğü yetkilileri ise bugün yağışın devam edeceğini bildirdi.

Ölçülen en yüksek hava sıcaklığının gece sıfırın altında 10, gündüz ise sıfırın altında 4 derece olduğunu belirten yetkililer, buzlanmalara karşı dikkatli olunmasını istedi.