Bingöl’de eğitim aksadı

Bingöl'de Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda (YİBO) ve Pansiyonlu İlköğretim Okulları (PİO)'nda Eylül ayında başlayan onarımlar nedeniyle okullarına 70 gün geç başlayan öğrencilerin büyük bir bölümü yarıyıl tatiline bir hafta erken girdi.

Çoğu, köylerde ikamet eden öğrencilerin evlerine gitmesiyle okul boş kalınca öğretmenler de karne işlemleriyle uğraşmaya başladı. Onarımlar nedeniyle yeni eğitim ve öğretim yılına 70 gün geç giren Cumhuriyet Kız YİBO’ da 700 öğrenciden 250’sinin sömestr tatiline 1 hafta erken girdiği, ayrıca 1 ay önce açılan Merkeze bağlı Ilıcalar YİBO ile Solhan Yenibaşak PİO’da da bir çok öğrencinin erkenden tatile girdiği bildirildi.

Bir hafta erken tatile başlayan öğrenciler, yarı yıl tatilinin Kurban Bayramı ile birleştirilmesi nedeniyle hafta sonları dahil 23 gün olan tatilini 1 ay yapacak.

Genç YİBO’nun kapalı olduğundan haberdar olmadığını belirten Genç İlçe Milli Eğitim Müdürü Erbay Coşkun, “Okulun kapatılmasında idarenin keyfi bir uygulaması varsa haklarında gerekli tahkikatlar yapılacaktır. Ancak bölgenin coğrafi yapısı, velilerin ilgisizliği, öğrencilerin erkenden tatile girmesine neden olmuştur. Bu durum bölgemizde bulunan bütün yatılı okullarda sıkça görülmektedir” diye konuştu.

Bingöl’de 13 okulda 3 aylık yaz tatilinde yapılması gereken onarımlar okulların açıldığı hafta başlayınca,13 okulda eğitim ve öğretimlerine devam etmesi gereken 5 bin 414 öğrenci ancak 70 gün sonra ders başı yapmıştı.

Onarıma alınan Cumhuriyet Kız YİBO, Ilıcalar YİBO, Sancak YİBO, Yamaç YİBO, Servi YİBO, Karlıova YİBO, Kiğı YİBO ve Genç YİBO’ da toplam 3 bin 423 öğrenci, Güveçli PİO, Adaklı Kız PİO, Kalencik PİO, Yenibaşak PİO ve Yedisu PİO’da da bin 991 öğrenci olmak üzere toplam 5 bin 414 öğrenci yeni eğitim döneminde eğitime 70 gün gecikmeli olarak başlamıştı.