Biodizel yapımında kullanılan ‘Kanola’ bitkisi çiçek açtı

Yağ bitkisi olmasının yanında biodizel yakıtı yapımında kullanılması ile gündeme gelen kanola bitkisi ile ilgili 2005 yılı sonbahar döneminde kurulan demonstrasyonlar başarılı bir şekilde devam ediyor.

Tarım Müdürlüğü, 1 adet kanola ekim mibzeri, 1000 kilogram kanola tohumu satın alarak 2005 yılı ekim ayından itibaren devam eden çalışmalar kapsamında Diyarbakır’da, Bismil ilçesinde 6 çiftçide 600 dekar, Silvan ilçesinde 4 çiftçide 400 dekar ve Çüngüş ilçesinde 1 çiftçide 10 dekar olmak üzere, il genelinde toplam bin 10 dekar alanda kanola ekimi yapılmıştı.

Halen çiçeklenme döneminde bulunan konala bitkisi demonstrasyonlarından başarılı sonuç alınması bekleniyor. Kış sezonunda meydana gelen düşük sıcaklıklara rağmen, kanola bitkisi yetiştiriciliğinde meydana gelen bu olumlu gelişme; bitkinin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Diyarbakır’daki bitkisel üretim deseninde yer alması bekleniyor.

Gerek Diyarbakır’ın Bismil gerekse de Silvan ilçesinde erken yapılan ekimler nedeniyle bitkinin erken gelişip, 4-5 yapraklı iken kışa girmesi düşük sıcaklıklardan etkilenmesini önlemiş oldu.

Bu kapsamda kanola ekim işleminin toprağa tav suyu verilerek, Eylül ve Ekim ayının başında yapılması, kanola yetiştiriciliğinde yüzde 100 başarı elde edileceğini gösteriyor.

Konala bitkisinin mayıs ayı içerisinde düzenlenecek tarla günleri ile çiftçilere tanıtılacağını söyleyen Tarım İl Müdürü Mustafa Kayhan, arayış içerisinde olan çiftçilere alternatif bitki sunmak amacıyla 2004 ve 2005 yıllarında dane mısır, soya, yerfıstığı, patates ve kanola bitkileri üzerindeki çalışmaları yoğunlaştırdıklarını belirtti.

Yetiştiriciliğinin kolay olması, insan ve hayvan beslenmesinde kullanılmasının yanı sıra biodizel üretiminde de kullanılmasının bu bitkinin önemini artırdığını dile getiren Kayhan, Tarım Bakanlığı’nın kanola bitkisine yönelik desteklemesinin mevcut olup, 2005 yılında kilogram başına 130 bin TL. olarak uygulandığını ifade etti.

Bu arada 4342 Sayılı Mera Kanunu kapsamında mera tespit, tahdit ve tahsis çalışmaları yapılarak, Mera Yönetim Birliği kurulan belde ve köylerde mera ıslah çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda; Diyarbakır’ın Bismil ilçesi Tepe beldesinde 2005 yılı içerisinde başlatılan mera ıslah çalışmaları çerçevesinde 600 dekar mera alanının ihatası, meradaki bitki örtüsünü zenginleştirmek için tohum ekimi, gübreleme yapıldı ve yağmurlama sulama sistemi kuruldu.

İhatası yapılarak korumaya alanın mera alanında yürütülen teknik çalışmalar sonucu, ot gelişimi ve veriminin beklenenin üzerinde olduğu bildirildi.

Belirlenecek otlatma sistemi dahilinde kullanıma açılacak mera alanının Mayıs ayı içerisinde açılışı yapılacağı duyruldu.