Bir asır sonra kavuştuğu Türk bayrağı ağlattı

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te Sudaniçen İlçe Belediye Başkanı Azem Sadiki'nin babası Adem Sadiki, bir asır sonra kavuştuğu Türk bayrağını bağrına bastı.

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Sudaniçen İlçe Belediye Başkanı Azem Sadiki’nin babası Adem Sadiki, bir asır sonra kavuştuğu Türk bayrağını bağrına bastı. “Allah nasip etti, benim evime 100 sene sonra Türk bayrağı girdi” diyen 75 yaşındaki Sadiki, gözyaşları içinde öptüğü ay yıldızlı bayrağı torunlarına emanet edeceğini söyledi.

    1912 tarihli Balkan Savaşı’nda büyük acılar yaşayan Balkan halkı, o tarihten bu yana Türk bayrağına hasret yaşıyor. Kosova Üsküp Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Recep Gündüz ise çantasında Türk bayrakları ile balkanları dolaşıyor. Gittiği her eve bayrak götüren Gündüz, son olarak Makedonya’nün başkenti Üsküp’te Sudaniçen İlçesi Belediye Başkanı Azem Sadiki’nin babası Adem Sadiki’nin evine gitti. Gündüz, 75 yaşındaki Sadiki’ye Türk bayrağı hediye etti.

    Ayağı kalkarak bayrağı öpen yaşlı adam, gözyaşlarına hakim olamadı. Ayyıldızlı bayrağı bağrına basan Adem Sadiki, duygularını şöyle ifade etti: “Allah nasip etti, benim evime 100 sene sonra Türk bayrağı girdi. Allah sizden razı olsun. Bu bayrak benim için çok kutsal. Ölene kadar duvarıma asacağım. Öldükten sonra da evlatlarıma miras bırakacağım, onlar sahip çıkacak.”

    Balkanları köy köy gezerek evlere Türk bayrağı dağıtan Gündüz, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Gittiğim her resmi daireye, her eve Türk bayrağı dağıtıyorum. Çünkü her evde, Türkiye’de akrabası olanlar var. 1912’den beri akrabalarını görmeyenler var. Hatta o tarihten bu yana Türk bayrağını görmeyenler var. Bu insanlar bayrağımızı ellerine aldıklarında çok duygulanıyorlar, heyecanlanıyorlar. 100 yılı aşkın bir zamandır, bayrağa hasret kalmışlar. Türklerin balkanlardaki akrabalarına gitmesi, kendilerini tanıtması, iletişim kurması gerekiyor. Biz yıllardır bunu yapıyoruz.”