Bir ay içinde 26 kene vakası oldu

Çorum Sağlık İl Müdürü Dr. Fikret Purtul, son bir ay içinde kene şüphesiyle sağlık kuruluşlarına başvuranlardan 26'sının KKKA şüphesiyle tedavi gördüğünü söyledi.

Purtul, gerekli tedbirlerin alındığını ve endişe edilecek bir durumun bulunmadığını açıkladı.

Havaların erken ısınmasıyla nisan ayının ortalarından itibaren günlük çok sayıda vatandaşın kene şüphesiyle hastaneye başvurduğunu belirten Purtul, Çorum Devlet Hastanesi İntaniye Servisi’nin kene ile mücadele için boşaltıldığını bildirdi. Bu servise sadece Kırım Kongo hastalığı şüphesiyle gelenlerin alındığını vurgulayan Purtul, şuana kadar il genelinde hastalık şüphesiyle tedavi altına alınan 26 kişiden 10’unun iyileşerek taburcu edildiğini, 3’ünün ise hayatını kaybettiğini ifade etti.

Hayatını kaybedenlerin Kırım Kongo hastalığından öldüğünün henüz netlik kazanmadığına dikkat çeken Purtul, “Kesin laboratuar sonuçlarının gelmesiyle bir açıklama yapılır. Araştırmalar devam ediyor. Üç ölüm vakasında da her hangi bir kene hikayesi bilinmiyor. Vakalar hastalık belirtilerinin ardından sağlık kuruluşlarına başvurmuş ve acil olarak bir üst kurum olan Ankara Numune Hastanesi’ne sevk edilmiştir” bilgisine verdi.

“ENDİŞE EDECEK BİR DURUM YOK”

İl Sağlık Müdürü Purtul, kan emen kenelerden bulaşan Kırım Kongo hastalığıyla mücadelenin en iyi yolunun eğitim olduğunu söyleyerek, hastalık hakkında bilgilendirme ve eğitim çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi. Köylerdeki imam, öğretmen ve muhtarların eğitimden geçirildiğini belirten Fikret Purtul, şöyle konuştu: “40 bin adet bilgilendirici broşür ve el ilanı dağıttık. İlgili kurumlarla koordinasyon içinde çalışıyoruz. Gerekli tedbirleri aldık. Şuanda endişe edecek bir durum yok. Vatandaşlarımız normal hayatlarına devam edebilirler” Son 1 haftada görülen ölümlerin kesin nedeninin araştırıldığını söyleyen Purtul, cenazelerin hastalık olasılığına karşı önlemler alınarak toprağa verildiğini bildirdi.