Bir binada 4 lise faaliyet gösteriyor

ZONGULDAK - Zonguldak'in Alapli Ilçesi'ndeki Çok Programli Lisesi'nde 4 lise egitim ögretim veriyor.

Alapli Çok Programli Lisesi Okul Aile Birligi Baskani Asude Erhan, bir bina içerisinde 4 lisenin bir arada egitim ögretim gördügü ender ilçelerden biri olduklarini vurgulayarak, artik Alapli Çok Programli Lisesi’ne yeni bir okul binasinin gerekli oldugunu söyledi. Erhan, Dini Müessesleri Yaptirma ve Yasatma Dernegi Imam Hatip Lisesi olmasi kosuluyla Milli Egitim Bakanligina tahsisli olarak 25 yil önce verilen çürümeye yüz tutmus binanin artik ihtiyaca cevap veremedigini dile getirdi. Binanin kapasitesinin 10 derslik olduguna dikkat çeken Erhan, fakat talebin çok olmasi nedeniyle bu yil 342 mevcuda ulastiklari için bilgisayar laboratuvari ve okul kütüphanesini de kullanarak derslik sayisini 14’e çikarttiklarini söyledi.

Okul binasi için daha önceleri gerekli müracaatlarda bulunduklarini anlatan Erhan, okulun o dönemlerde mevcudunun az olmasi nedeniyle diger okullara öncelik verildigini belirterek, “Son 3 yil içerisinde Türkiye genelinde meslek liseleri ögrenci kaybederken bizim okulumuzdaki egitim ögretim kalitesi nedeniyle talep patlamasi yasandi. Yetkililerin bu konuda gerekli öz veriyi göstermelerini bekliyoruz.” dedi.

Okul Ögrenci Temsilcisi Ayse Akin, okul binasinin dar olmasi nedeniyle ögrencilerin psikolojisinin bozuldugunu ileri sürerek, “Okulumuzun kapasitesi çok küçük. Bu yil okulumuza talebin artmasindan dolayi siniflarimiz çok kalabalik oldu ve ders dinlemekte zorluk çekiyoruz. Okulumuzda sosyal aktivite yapacak hiçbir yerimiz yok. Var olan okul bahçesi ise yeterli gelmiyor. Bilgisayarlarin içerisinde arkadaslarimiz egitim ögretim görüyorlar. Okulda derslerimizi arastiracagimiz kütüphanemizi bile sinif olarak kullaniliyor. Artik bu duruma büyüklerimizin bir çözüm bulmasini istiyoruz.” diye konustu.

Okul Müdürü Cevat Çevik ise, okul olarak üniversite sinavlarinda meslek lisesi olduklari için pek ögrenci çikartamadiklarini ama sosyal aktiviteler bakimindan okullar arasinda ilçeyi sirtladiklarini söyledi.