Bir çok insan utandığı için verem hastalığını saklamaya çalışıyor

Adana İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Tanju Altunsu, dünyada ve Türkiye'de bulaşıcı hastalıklardan ölümlerde ikinci sırada yer alan veremin ciddi bir sağlık sorunu olarak devam ettiğini söyledi.

Veremin az gelişmiş ülkelerde daha çok görüldüğüne dikkat çeken Altunsu, “Gelişmiş ülkelerde görülme sıklığı yüz bin kişide 20’nin altında; gelişmekte olan ve az gelişmiş devletlerde ise yüz bin kişide 100-200 kadardır. Türkiye’de ise yüz bin kişide 30-40; Akdeniz Bölgesi’nde yüz bin kişide 18; Adana’da ise yüz binde 24’tür.” dedi.

Hastaların düzensiz ilaç kullanmaları ve yeterli tedavi olmamaları nedeniyle verem mikrobunun ilaçlara karşı bağışıklık kazandığına anlatan Dr. Altunsu, bu sebeple hastalığın her geçen gün giderek arttığını bildirdi.

Adana Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Hasan Coşkun, toplumdan utanan, ürken veremli hastaların kendi kendini tedavi etmeye çalıştığını, bunun ise yanlış sonuçlar doğurduğunu dile getirdi.

Özellikle balgamında verem mikrobu bulunan hastaların tedavisinin çok önemli olduğuna işaret eden Coşkun, verem mikrobunun hasta kişinin öksürmesi, hapşırması ve konuşması sırasında özellikle çocuklara ve vücut direnci düşük kişilere geçtiğini ifade etti.

Mikrobu taşıyan bir hastanın yılda ortalama 10-20 kişiye bulaştırdığının altını çizen Coşkun, verem mikrobunu yavaş ve sinsi seyreden bir hastalık olarak niteledi. Vücut direnci yerinde olan insanların vereme karşı daha dayanıklı olduğunu vurgulayan Coşkun, hastalığın belirtilerini 15 günden fazla süren öksürük, balgam çıkarma (özellikle kanlı balgam) hafif ateş, gece terlemesi, iştihsızlık ve zayıflama şeklinde sıraladı.

Tedavide balgam tetkikinin mutlaka yapılması gerektiğine değinen Coşkun, şunları söyledi: “Günümüzde verem her ne kadar tedavi edilebilen bir hastalık olsa da toplumda eski yılların verdiği bir korku var. Hala bu hastalıktan korkulup utanılıyor. Onun için bir çok kişi saklamaya çalışıyor.”

Verem Savaş Dispanseri Başhekimi Dr. Nihal Gökçe, 50 yıldır tanı ve tedavisi yapılan veremin hala günümüzü meşgul ettiğini aktardı. Hastalığı taşıyan bireylerin ilaçları düzenli ve yeterli sürede kullanmamalarıyla sorunun büyüdüğünü belirten Gökçe, bu uyumu sağlamayan hastalar için Temmuz 2005’ten itibaren “Doğrudan Gözetimli Tedavi Projesini” yaşama geçirdiklerini anımsattı.

Gökçe, “Amacımız hastaları daha yakından takip etmektir.” diye konuştu. Her yıl verem hastalığına yakalanan insanlara direkt ulaşılması halinde önümüzdeki 10 senede yaklaşık 30 milyon kişinin kurtarılabileceğini kaydeden Gökçe, bu sayede 300 milyon yeni bulaşmanın da önüne geçilebileceğini söyledi.

Veremle mücadeleye kararlı başlamak gerektiğini ifade eden Gökçe, şu bilgileri verdi: “Hastalığa en az 6 aylık ilaç tedavisi lazım. Hastaların bu sürede bıkmadan ilaçlarını içmeye devam etmesi lazım. Aynı zamanda hasta ilaç tedavisine de ek olarak yeterli ve dengeli beslenmeli. Temiz ve bol oksijenli ortamda bulunmalı. Sigara ve alkol kullanmamalıdır. Verem hastaları düzenli tedavi edilirse tam olarak iyileşirler. Ancak iyileştikten sonra da kontrollere gitmeli.”

Verem Savaşı Derneği Başkanı Levent Etiz’de veremli hastalara her türlü desteği verdiklerini sözlerine ekledi.

Verem hastalığından korunma BCG denilen aşı ile olur. Türkiye’de birinci doz aşı bebeklere doğumdan sonraki ilk 2. ayda, ikinci doz ise ilköğretim birinci sınıfta yapılmakta. Bu aşılar kişiyi yüzde 80 oranında korumaktadır. Adana Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde halen 195 fiili yatakta hizmet verilmekte olup, 100 yatak veremli hastalara ayrıldı.

Adana Verem Savaş Dispanserleri ve Göğüs Hastaneleri’nde 2004’ta toplam 100 bin 915 muayene yapılmış. 561 veremli hasta tespit edilerek 395 hastanın tedavi edilmesi sağlanmakta. 2005’in 11 aylık diliminde ise toplam 78 bin 751 kişi muayene edildi. Veremli hasta sayısı 473, tedavi edilen hasta sayı 78.