‘Bir damlalık suyun var’

"Eğer dünyada kalan suyu bir bardak olarak düşünürsek, her birimizin sadece bir damlalık su kullanma hakkı var."

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF -Türkiye) Su Kaynakları Müdürü Buket Baydar Divrak, dünyanın karşı karşıya olduğu kuraklık tehdidini bu cümleyle özetliyor. WWF-Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak da uyarıyor: “Küresel ısınmanın Akdeniz ve Türkiye’deki en büyük etkilerinden biri kuraklık. Sulak alanlar kuruyor, su kaynaklarımızı kaybediyoruz.”
Türkiye, 2030 yılında kişi başına düşen 1100 metreküp suyla ‘su fakiri’ olmaya doğru ilerlerken, Doğal Hayatı Koruma Vakfı buna karşı bir kampanya başlattı: ‘Suyumuza Sahip Çıkalım’. Kampanya dün basın toplantısıyla duyuruldu. WWF yetkililerine göre hemen harekete geçme vakti geldi: “Sulak alanlarımızın yarısını kaybettik. Beyşehir, Tuz, Akşehir-Eber, Bafa, Eğirdir, Kulu ve Sapanca göllerindeki su miktarı azaldı. Türkiye çölleşiyor…”
Bir yıl sürecek kampanyanın hedefi halkı, kamu kuruluşları ve sanayi firmalarını suyu doğru kullanma konusunda bilinçlendirmek ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını sağlamak. Bir yıl sürecek kampanya, konser, sergi gibi etkinliklerle ve sinemalarda filmlerden önce gösterilecek kısa animasyonlarla tanıtılacak. Su sıkıntısı çeken havzalarda çalışmalar yapılacak. Tarımda yüzde 88 oranında kullanılan ‘vahşi sulama’nın (ilkel sulama yöntemi, kanallar ve kanaletler açarak tarlaları sulama) yerine çiftçilere daha az su kullanabilecekleri ‘yağmurlama sulama’ veya ‘damla sulama’ teknikleri öğretilecek. Çalışma, ‘kurak’ Konya’ da başlamış. Hedef, çalışmayı 25 havzaya yaymak.
Toplantıda, “Karanlık bir tablo çizdiniz” diyen gazeteciye, Dr. Filiz Demirayak’ın yanıtı, “Evet, tablo karanlık, ama biz karamsar değiliz” oldu: “Eğer, hemen bir şeyler yaparsak, su tasarrufu sağlarız. Yoksa 30 yıl sonra yıkanacak su bulmakta zorlanırız.”