Bir dilim az yiyin bin adim fazla atin

ISTANBUL - Saglikli bir kiloda olmayi ve hep orada kalmayi istiyorsaniz, dengeli beslenmek ve aktif bir hayat sürmek zorundasiniz. Kilo verme programlarinin yeni slogani su cümlede sakli gibidir.

Bu nedenle sadece ‘daha az yemek, keyifli ve lezzetli seylerden tümüyle vazgeçmek yaklasimini’ terk etmek zorundasiniz. Eger sadece yediklerinizin üzerinde yogunlasirsaniz uyguladiginiz her program basarisizlikla sonuçlanacaktir.

Bir kilo verme programinin sürdürebilir olmasi için; yeme aliskanliklariniza uygun olmasi, kötü aliskanliklarinizi degistirebilmesi, besin seçimlerinde size esneklik tanimasi gerekiyor.

AKTIVITESIZ OLMUYOR

Bütün bunlara ragmen sadece besin tüketiminin kontrolüne odaklanan ve aktivite artisini yok sayan programlarin basari sansi neredeyse yok gibidir. Bu programlara katilanlarin yüzde 90’i birinci yil sonunda eski kilolarina geri dönmektedir. Sürdürebilir bir kilo kaybi için aktivite düzeyinizde de degisiklikler yapmaniz gerekmektedir. Bedensel aktivite artirilmadan ve kalori harcama makinasi gibi dizayn edilen bedeninizi biraz daha çalistirmadan ne saglikli kiloya ulasmaniz, ne de onu korumaniz mümkün olabilir.

KENDINI IYI HISSETMEK

Bedensel aktivitesini arttiranlarda uzun süren diyetin olusturdugu istedigi seyleri istedigi kadar yiyememenin mutsuzlugunu daha az görüyoruz. Düzenli egzersiz yapmanin sagladigi endorfin artisinin sayesinde ‘kendini daha iyi hissetme duygusu’ rahatça korunabilmektedir. Ayrica bedensel aktivite ile saglanan ek kalori kaybi sayesinde ciddi bir yiyecek kisitlamasi da gerekmemektedir. Böyle bir program ile kilo verenler sadece kendini iyi hissetmekle de kalmazlar. Egzersizin olusturdugu sikilik va kas güçlenmesi nedeniyle bu kisilerde kilo verme sürecinde ve sonrasinda karsilasilan yorgun yüz ifadesine, bölgesel sarkmalara, saç ve cilt sorunlarina da pek rastlanmaz.

KILO DIRENCI SORUNU

Dengeli bir beslenme ile aktif bir yasam tarzinin birlikte oldugu programlarda kilo direnci sorunu da pek görülmez. Görülse bile kisa sürede ve kolayca asilir. Bu programslarin diger bir yarari da kilo döngülerine pek müsaade etmemesidir. Bunlarda da ne al gülüm ver gülüm kilo medcezirlerine, ne de su veya bu nedenle program terk edislerine pek rastlanmaz.

Günde 500 kalorilik bir enerji tasarrufunun böyle bir programda sürdürülmesi son derece kolaydir. 30-45 dakikalik tempolu bir yürüyüs ya da baska bir aerobik egzersizi yapan, gün içinde de yeterince aktif olan biri iseniz, harcadiginiz enerji miktari 250 kalori civarindadir. Geriye kalan 250 kalorilik tasarrufu ise 2 dilim ekmek, 2 bisküvi, 2 kasik pilavla bile karsilayabilirsiniz. Böyle bir program ile hedeflediginiz kiloyu yakaladiysaniz onu korumaniz için su basit formülden faydalanabilirisiniz:

Her gün 1 dilim ekmek az, her gün 1000 adim fazla!.. Bu kurali uyar ve günde 100-150 kalorilik bir besin sinirlamasini israrla sürdürürken günde toplam bes alti bin adim atabilirseniz basarinizin ömür boyu süreceginden hiç kuskunuz olmasin.

AYDA 2-4 KILO KAYBI YETIYOR

Bilimsel veriler hiçbir kosulda 4 haftada 4 kilodan daha fazla kilo verilmesini onaylamamaktadir. Ideal olan haftada yarim kilo kaybetmektir. Daha hizli kilo vermenin gerektigi durumlarda bunu haftada 1 kiloya çikarabilirsiniz.

Hayati tehdit edecek derecede kilo fazlaligi sorunu olanlarda klinik gözetim altinda daha hizli kilo verme programlari uygulanabilir. Günde 800 kalorinin altinda bir beslenme programinin uygulandigi bu diyetlerin adi tibbi literatürde ‘çok düsük kalorili diyetler’dir. Bu diyetlerin hiperürisemi, safra kesesi taslari, böbrek ve karaciger fonksiyon bozukluklari, kan sekeri oynamalari gibi hayati tehdit edici sorunlara yol açabilmesi mümkündür.

Bu nedenle mutlaka deneyimli bir uzman gözetiminde, klinik gözlem altinda ve kisa bir süre uygulanabilirler.

Yag eriten ilaçlar cüzdani zayiflatir

Kilo kaybini amaçlayarak yola çikan insanlari bekleyen daha pek çok tümsek var. Zayiflatici mucize formüller, bitkisel ilaçlar ya da özel iksirler bunlarin ilk akla gelenleridir. Hemen her yil kilo kaybi yaptirdigi iddia edilen yeni bir ot, bitki ya da besin unsuru tabletlerin ya da kapsüllerin içine doldurularak fazla kilolularin önüne konulmaktadir. Elmanin veya greyfurtun pektinini, psilium tohumunun kabugunu, deniz ürünlerinin chitosanini ve daha pek çok seyi bu faydasiz tabletlerin içinde satin almaniz mümkündür. Kilo verme sürecinde sizin önünüze konulacak bitkisel destek seçenekleri arasinda toksik epedhra’yi da bulabilirsiniz. Bugüne kadar yapilan arastirmalar kilo vermeye yardimci maddeler içerisinde sadece birkaç tanesinin belirli bazi durumlarda etkili olabilecegini düsündürmektedir: Chromium picolinate, Konjuge linoleik asit (CLA), omega-3, yesil çay ve belki de L-carnitin. Bu son saydiklarimizin bile belirli ve özel kosullar olmadan, birlikte ciddi bir kalori kisitlamasi ve egzersiz programi uygulanmadan etkili olabilmeleri mümkün degildir.

Hizli verilen kilo hizla geri alinir

Saglikli kiloya ulasma ve onu korumada ayni yanlislari yapmayi birakmalisiniz. Size etkili oldugunu gözledigimiz iki yeni kavramdan faydalanmanizi öneriyoruz. Bunlar ‘sürdürülebilir kilo verme ve saglikli kilo’ ile ‘kilo vermesi terapisi’ yaklasimlaridir. Bugüne kadar yapilan en önemli yanlislar ‘saglikli kiloya ulasmanin bir süreç oldugu’nun unutulmasi ve olaya bir terapi degil, tedavi gibi yaklasilmasidir. Bu iki yanlisin terk edilmesi, son zamanlarin simdi en çok tartisilan ve kabul gören kavramlaridir.

Saglikli kiloya ulasmak bir süreçtir. Fazla kilolari vermek ve saglikli kiloyu korumak, ‘sürdürülebilir’ oldugunda etkilidir. Belirli kilo kaybini ne kadar kisa bir süre içinde olusturursaniz, basarisizliginizin o kadar yüksek oranda olacagini da unutmamalisiniz. ‘Hizla giden, hizla gelir’ deyiminin en dogru oldugu durumlardan biri ve kisa sürede kaybedilen fazla kilolardir.

Mola almayi unutmayin

Kilo verme ve bunu sürdürebilmenin bazen uzunca bir süre alacagini, yorulmalar ve yipanmalar yapacagini unutmamalisiniz. Bu nedenle de zaman zaman mola almanin zorunlu olacagini bilmelisiniz. Dinlenip farkli bir sey yemeyi özlediginizde dönemlerde ‘koruma programlari’na girmeli, bu dönemlerde kisitlamalari biraz kaldirip, sadece kilo almamayi hedeflemelisiniz.