Bir gecelik ateşkes sonra savaş

Barışın bilinmeyene gizlendiği, yerine savaşın hüküm sürdüğü bir dünyanın günlerini yaşıyoruz hep birlikte.

İnsanlığın, hoşgörünün yerini zulmün aldığı bir dünya burası. Soluk almadan yaşanıyor her şey. Hayat treninin baş döndürücü hızında, bir geceyi düşmana ayırmak ne kadar beyhude değil mi? İşte tam böyle bir noktadan çıkıyor yola ‘Ateşkes’ adlı film. Bugün sinemalarda gösterime girecek Ateşkes, I. Dünya Savaşı sırasında cephede birbirlerine 10’ar metre ara ile siper kazan askerlerin yeni yılı karşılamak üzere her şeyi bir kenara bırakıp bir araya gelmelerini konu alıyor. Bundan belki neredeyse bir asır öncesini konu alsa da tam da günümüze seslenen Ateşkes, düşmanlığın ne olduğunu bilmeden ‘öteki’nin üzerinin çizildiği, yaşama hakkının elinden alındığı bugüne dair göndermelerde bulunuyor.

‘Ben bir Yahudi’yim. Noel’in benim için bir anlamı yok. Ama bu geceyi asla unutmayacağım.’ diyen Alman subayı belki birkaç saat önce savaştığı, öldürmek istediği Fransız ve İskoç subayın gözbebeklerine bakarak, düşman olmanın sahte yüzüne bir çizgi çekiyor. Tam da böyle bir anda; Irak’a niçin geldiğini bilmeyen ABD’li, İngiliz askerleri ve karşılarındaki Iraklıyı, Filistin topraklarında hak iddia eden İsrailli Yahudileri, Sırp’ı, Bosnalıyı, Çeçenleri ve Rusları, daha tanımadan ‘düşman’ edinmiş başka başka insanları düşünüyorsunuz. Savaş belki de böyle bir şey işte. Şahın, vezirin hükümranlığını sürdürmek için piyonları meydana sürdükleri bir dünya.

Savaşın mermi ve bomba sesleri arasında yaşandığı bir yılbaşı gecesinde sürpriz yaşanır ve oyun bozuluverir. Önce Almanların, ardından da İskoçların siperlerinden yeni yıl melodileri yükselmeye başlar. Aynı coğrafyanın insanları aynı melodilerde buluşur. Yıkıntılar arasından çıkan komutanlar ortada buluşur ve o gecenin özel olmasına paralel ateşkes ilan eder. Düşman yoktur artık, siperlerden çıkan askerler yılbaşını birlikte kutlamaktadır. Dilini bilmedikleri düşmanla, kahvelerini, çikolatalarını, sigaralarını paylaşırlar. Veda zamanı gelir çatar, ertesi gün birbirlerine kurşun sıkacaklarını bilerek buruk bir şekilde ayrılırlar. Gece yerini günün ışıklarına bırakırken, melodilerin sesini uzaktan gelen top ve silah sesleri alacaktır; ama onların siperlerinde beklenen olmaz…

Fransız yapımı Ateşkes, samimi ve sıcak yaklaşımıyla bugünün dünyasına parantez açma gayretinde. Bir an bile olsa karşımızdaki düşmanın yerine kendimizi koymaya çağırıyor. Ülkesinin bu yılki Oscar adayı olan Ateşkes’i Christian Carion yönetti. Diane Kruger, Benno Fürmann, Guillaume Canet ve Daniel Brühl’lü kadro lirik bir öyküyü iyi canlandırıyor. Gerçek mektup ve anılardan yola çıkılarak çekilen Ateşkes’i etrafınızda örgülenen olaylarla birleştirdiğinizde anlamlı bir bütün ortaya çıkacaktır.

ATEŞKES

Yönetmen: Christian Carion

Oyuncular: Diane Kruger, Benno Fürrman, Guillaume Cane, Daniel Brühl