Bir genç öldürdü 3.5 yılda çıkacak

Kaçak elektrik kullanan vatandaşa 8 yıl hapis istenirken, Taksim'de yılbaşı gecesi adam öldüren maganda 3.5 yılda çıkacak.

Taksim’de yılbaşı gecesi başından vurularak öldürülen üniversite öğrencisi Adem Doğan’ın davasında savcı tabancanın kazayla düşüp ateş aldığına ve öldürme “suç kastı” oluşmadığına kanaat getirdi.

ÖLDÜRDÜ 3.5 YIL YATACAK
Böylece sanık Yakup Tayfur “taksirle ölüme sebebiyet vermek” ten 6 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Dört ayrı sabıkası olan sanık için ruhsatsız silahtan da bir yıl hapis istendi. Sanık en fazla 3.5 yıl hapis yatacak.

KAÇAK ELEKTRİĞE 8 YIL
Adam öldürme davasında durum bu iken “Kira evinde kaçak elektrik kullanıyor” diye vatandaş Ediz Elhadef için 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Suçlama hırsızlık ve mühür bozmak.

MERMİ SÜRÜLÜYDÜ
Adem Doğan’ın katil zanlısı Yakup Tayfur için iddianamede “Tabanca mermi sürülü halde belindeydi. Nasılsa düşüp ateş aldı” denildi.

Bir genç öldürdü 3.5 yılda çıkacak

Savcı, Adem’in öldürülmesi davasında tabancanın kazayla ateş aldığına ve “kasıt” oluşmadığına kanaat getirdi. Zanlı indirimle 3.5 yıl yatacak.

2 Yılbaşı gecesi arkadaşlarıyla eğlenmeye gittiği Taksim Meydanı’nda başına saplanan kurşunla ölüme giden üniversiteli Adem Doğan’ın katil sanığı Yakup Tayfur, taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan 6 yıl hapis cezası istemiyle yargılanacak. İddianameyi hazırlayan savcı ‘suç kastı’ olmadığına kanaat getirdiği sanık için ayrıca ruhsatsız silah bulundurmaktan bir yıl hapis cezası istedi. 4 ayrı suçtan sabıkalı yılbaşı magandası mahkemenin üst sınırdan ceza vermesi halinde bile infaz yasasına göre en fazla 3.5 yıl hapis yatıp çıkacak. Tutuklu sanığın yargılanmasına Asliye Ceza Mahkemesi’nde önümüzdeki günlerde başlanacak. Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Bölümü öğrencisi 20 yaşındaki Adem Doğan yeni yıl kutlamaları için gittiği Taksim’de başına kurşun girmesi sonucu önce beyin ölümü gerçekleşmiş, ardından hayatını kaybetmişti. Magandanın peşine düşen polis, olaydan 11 gün sonra Yakup Tayfur’u yakalamıştı.

İDDİANAME HAZIR
Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturma tamamlanarak dava açıldı. Savcı, ‘hırsızlık, bıçakla yaralama, küçük yaştaki kızı alıkoyma ile yaya gaspı suçları’ndan sabıkası bulunan sanığın Adem’i öldürmesi için bir sebebi olmadığını belirttiğiiddianamesinde tabancanın düşme sonucu ateş aldığını, bu nedenle de olayın ‘”taksirli suçlara” girdiğini bildirdi. İddianamede, sanık Yakup Tayfur’un, Ramazan Taşdelen’den aldığı ruhsatsız tabanca ile Taksim’deki yılbaşı kutlamalarına gittiği, sanığın tabancanın mekanizmasını çekip, namlusuna mermi sürdüğü, emniyetini kapatmayarak atışa hazır halde beline soktuğu anlatıldı. İddianamede “Her nasılsa belindeki tabancanın yere düşerek ateş alması sonucu tesadüfen olay yerinde bulunan ve başına kurşun isabet eden Adem Doğan’ın ölümüne sebebiyet vermiştir. Esasen tabancanın fişek yatağında fişek varken silahın sertçe yere düşmesi halinde meydana gelen sarsıntıdan ateş alma ihtimalinin bulunduğu, şüpheli Yakup Tayfur’un, Adem Doğan’ı kasten öldürmesi için ortada bir sebep bulunmadığı ve böyle bir sebep de tespit edilmemiştir” denildi.

TAKSİRLİ SUÇ
İddianamede robot resim çizdirerek Yakup Tayfur’un yakalanmasını sağlayan 2 görgü tanığının anlatımlarına da yer verildi. Görgü tanıklarının Tayfur’un silahı yere düşürdüğü ve düşme sonucu ateş aldığı yönündeki ifadelerinin dikkate alındığı iddianamede “bu nedenle olayın taksirle oluştuğu” belirtildi.