Bir grup polisle silahlı çatışmaya girdi

Rize'de dün gece polis kontrol noktasından kaçan bir grup ile polis arasında silahlı çatışma yaşandı. Olayda, bir kişi polisin açtığı ateş sonucunda yaralandı.

Alınan bilgiye göre, dün gece saat 22.00 civarlarında emniyet güçlerinin Çiftekavak Mahallesi’nde araçlar üzerinde uygulama yaptığı sırada içerisinde dört kişi olduğu tahmin edilen 34 VE 9728 plakalı bir otomobil, polisin dur ihtarına uymayarak uygulama noktasından kaçtı. Polislerin takibe aldığı şahıslar, Fener Mahallesi’nde sıkıştırılınca, araçlarından inerek kaçmaya başladı. Bu sırada kaçan şahıslardan birisine dur ihtarı çeken bir polis memuruna arkadan yaklaşan diğer saldırgan, polisin kafasına silah dayayarak elindeki silahını ve telsizini alarak kaçtı. Şahıslar ve polis arasında yaşanan kovalamaca sırasında şahıslar kendilerini takip eden polislere ateş etmeye başladı. Polislerin de silahla karşılık verdiği olayda isminin B.C. (Bahri Coşkun) olduğu öğrenilen bir kişi kaçarken polis tarafından vuruldu. Polisler tarafından yaralı olarak bir inşaatın bodrum katında bulunan B.C. ambulansla Rize 82. Yıl Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak ameliyat edildi. Şahsın hayatı tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

Polis, şahısların kaçtığı bölgede diğer iki kişiyi yakalamak için sabah saatlerine kadar bölgede geniş arama çalışmaları yapıldı. Arama çalışmalarında 100’e yakın polis memuru görev aldı. Özel Harekat ekipleri panzerlerle katıldıkları arama çalışmalarında işaret fişekleri ve aydınlatıcı fişekler kullandı. Arama sırasında özel eğitimli köpekler de hazır tutuldu. Rize Emniyet Müdürü İbrahim Kaya bizzat olay yerine gelerek arama çalışmalarında sevk ve idareyi sağladı. Yapılan arama çalışmalarında polisin açtığı ateş sonucu yaralanan B.C. ve olaya karışan T.A. (Tevfik Aktaş) isimli şahıs yakalandı.

Öte yandan polis kaçan diğer iki kişinin yakalanması için olayın meydana geldiği bölgedeki arama çalışmaları bu sabah da sürdürdü. Olayla ilgili geniş çaplı inceleme devam ediyor.

Öte yandan, olayda kullanılan 34 VE 9728 plakalı aracın Trabzon’un Maçka ilçesinden Y.A. isimli şahsın üzerine kayıtlı olduğu ve hırsızlık olaylarına karıştığı için arandığı öğrenildi.

Rize Valisi Enver Salihoğlu ise, geçtiğimiz gece Rize’de polis ile bir grup arasında yaşanan silahlı çatışmanın siyasi boyutunun olmadığını söyledi. Vali Salihoğlu, “Olay adi bir asayiş olayıdır. Siyasi boyutu yoktur. Dört kişi oldukları tahmin edilen kişiler dur ihlaline uymayarak polisten kaçmışlar. Şahıslar ile emniyet görevlilerimiz arasında yaşanan silahlı çatışmanın ardından biri yaralı olmak üzere iki kişi yakalandı.” şeklinde konuştu.