Bir miktar korku iyidir

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri öğretim üyesi Prof. Dr. Üstün Dökmen, "korkularımızın" yaşam kalitesini düşürdüğünü söyledi.

Dökmen, Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü tarafından düzenlenen 11. Ulusal Psikoloji Öğrenci Kongresi’nde, “Korktuğunuz İçin mi Senaristsiniz, Senarist Olduğunuz İçin mi Korkarsınız veya Korkulacak Şeylerden Korkmamak Korkulacak Bir Durum mudur?” konulu bir konferans verdi.

Edebiyat Fakültesi konferans salonunda çok sayıda öğrenci ve öğretim üyesinin katılımıyla düzenlenen konferansta konuşan Prof. Dr. Dökmen, “Olaylara tek bir bakış açımız olsaydı, bilim ve teknolojinin ortaya çıkması sözkonusu olmazdı. Farklı açılardan bakmamız, korkularımızla başa çıkmamızı kolaylaştırdığı gibi yaşama sevinci kazanmamızı da kolaylaştırır.” dedi.

Günlük yaşantıda korkularla yaşadığımızı söyleyen Dökmen, “Eve misafir gelmesi, akşam yemeğinin hazırlanması bile bir korku sebebidir. Korku, kültürümüzde mevcut bir kavram ancak başa çıkmanın yollarını öğrenmek durumundayız.” diye konuştu.

Korkuların kültürden kültüre farklılık gösterdiğini vurgulayan Üstün Dökmen, “Bir miktar korku iyidir ancak gerçekçi olan seviyede korku gerekli olanıdır. Olmadık şeyler karşısında korku duymak, kişinin gelişimini engellediği gibi yaşamını da çekilmez hale getirebilir. Bu konuda dengeyi bulmak gerekir.” şeklinde konuştu.

İnsanların korkularının dış faktörlerden etkilendiğini belirten Prof. Dr. Dökmen, “Korku ile fobi birbirinden farklıdır. Korkuda kaygı vardır. Deprem olacak endişesi bir kaygıdır ve sonucunda da korku sebebidir. Burada bir risk vardır. Fobide ise varolan nesne bir korku sebebidir.” dedi.

Korku konusunda dünyada yeterli araştırma yapılmadığını belirten Dökmen, Türkiye’de de benzer bir durum bulunduğunu sözlerine ekledi.