‘Bir Siirt neden Monaco gibi marka olmasın?’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Monaco'nun 27 bin dolar milli gelire sahip bir prenslik olduğunu belirterek, Siirt, Kayseri, Diyarbakır, Gaziantep gibi şehirlerin neden böyle bir marka olamadığını söyledi.

Eşi Siirt’li olan aynı zamanda bu kentin milletvekili olan Başbakan Erdoğan, Siirtspor’un İstanbul Grand Cevahir Otel’de düzenlenen dayanışma gecesine katıldı. Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, geçtiğimiz günlerde bazı toplantılarda katılmak için bulunduğu Monaco’dan bahsetti.

Fransa’nın güneyinde bulunan bu prensliğin nüfusunun 30 bin olduğunu ve kişi başına düşen milli gelirin 27 bin dolar olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bunu nasıl başarmışlar?” diye sordu. Erdoğan, “Coğrafyasını, tabiatını, tarihini ve kültürünü pazarlayarak. Hani bana diyorlardı ya (Böyle laf edilir mi ya?) Orada çok açık net masaya yatırmışlar zaten. Diyorlar ki (Ülkemizi pazarlıyoruz) Biz bunu burada kullandığımız zaman bizimkiler demedik laf bırakmadılar. İşin kültüründen de birikiminden de çok uzaktalar, ama bunlar ekonomik cazibe alanı oluşturarak bunu başardılar. İşte biz diyoruz ki bir Siirt, bir Kayseri, bir Diyarbakır, bir Gaziantep, bir Mersin, bir Trabzon, bir Samsun, bir Denizli, bir İzmir… sayalım 81 vilayetimizi. Neden böyle bir marka olmasın? Bütün mesele nedir? Biz de güneş var mı? Var. Biz de kum var mı? Var. Biz de deniz var mı? Var. Biz de tarih var mı? Var. Biz de kültür var mı? Var. Biz de değişik inançların zemin bulduğu yerler var mı? Var. Biz de kış turizmi var mı? Var. Yayla turizmi var mı? Var. Dağ turizmi var mı? Var. Genç, dinamik anlayışlar var mı? Var. Peki niçin helvayı yapmıyorsun yav? Helvayı yap, olay bu. İşte şimdi biz bu helvayı yapıyoruz. Artık helvayı şu anda yoğuruyoruz. İnşaallah hep beraber milletimiz bundan nasibini almaya başladı. İşte 2 bin 500 dolardan geldik 5 bin dolara ama bunları kâfi görmüyoruz. Bunlar yeterli değil. daha iyi noktalara geleceğiz. Küresel ölçekte ülkemizi öne çıkaracağız, el ele omuz oumza vereceğiz ve bunu başaracağız.” diye konuştu.

800 davetlinin katıldığı ve kişi başı bin YTL olan gecede, Siirtspor’un 3. ligden süper lige yükselmesi hedefi ile düzenlenen dayanışma gecesine Başbakan Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte katıldı. Düzenlenen geceye ayrıca İstanbul Valisi Muammer Güler, Siirt Valisi Hüseyin Avni Mutlu, AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, AK Parti Siirt Milletvekili Ömer Gülyeşil, Siirtspor Kulüp Başkanı Bekir İlçin, Diyarbakırspor Kulüp Başkanı Abdullah Akyıl, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Siirtspor Takımı ile Siirtli iş adamları katıldı.

Programa gelen Başbakan Erdoğan ve eşi Siirt yöresi oyun havaları ile karşılandı. Erdoğan’ın Siirt milletvekili seçilmeden önceki konu alan bir belgesel gösterildi. Konuşmasının ardından Erdoğan’a Siirtspor atkısı takıldı. Erdoğan da, bir başka atkıyı eşi Emine Erdoğan’ın boynuna taktı.