‘Bir Usta Oyuncu’ ödülü Kadir İnanır’ın

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 13. Altın Koza Film, Kültür ve Sanat Festivali'nde, bu yıl ilk kez verilen 'Bir Usta Oyuncu' ödülü sahibini buldu. Ödülün ilk sahibi Kadir İnanır oldu.

Aşırı yoğunluktan dolayı olası bir izdihamdan korunmak için korumalar eşliğinde salona giren Kadir İnanır, sinemada gösterilen Türk Sineması’nın unutulmazlarından ve başrolünü Türkan Şoray ile paylaştığı “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmini Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile Ekrem Bora ve festivale katılan birçok ünlü sanatçı ile birlikte izledi.

Filmin gösteriminden sonra İnanır, 37 yılını geçirdiği Türk sinemasında çileler çekerek sayısız filmler yaptığını söyledi. “37 yıl durmadan çalıştım” diyen İnanır, Türkiye’nin dört bir tarafına giderek filmler çektiğini ve kendisine usta denilmesini hayranlarına borçlu olduğunu ifade etti. Film çektiği dönemlerde çektiği sıkıntıları anlatan İnanır, “Yarattığım karakterler en değerli varlığım oldu. Bir de ustalarıma saygımı hiç yitirmedim. Ustalarımla böyle bir ülkede sinema yapmanın zorluğunu bilerek çalıştım. Bu yolculuğumu onurlandıran Adana’ya çok teşekkür ediyorum. Adana Türk Sinema Tarihi’nde çok önemli bir yere sahip. Adana, Antalya’dan, Mardin’e sanatın merkezidir. Biz bu filmleri yaparak usta ünvanını almışsak, bunu Adana ve Adanalıya borçluyuz” dedi.

Başkan Aytaç Durak da, Adana sinema festivalinde geçen yıl da bu yıl da kendilerini yalnız bırakmayan usta oyuncu Kadir İnanır’a, 13. Altın Koza Festivali’nde ilk kez düzenlenen “Bir Usta Oyuncu” ödülünü vermekten mutluluk duyduğunu söyledi. Bu arada Kadir İnanır, ödülünü aldığı Başkan Aytaç Durak’tan gelecek yıl Altın Koza Festivali bütçesinin 4 milyon YTL’ye çıkarılmasını istedi. İnanır’ın bu isteğine Durak da “Biz daha önce bu yılki bütçenin bir katı olarak plan yapmıştık. Ama siz geleceğinize söz veriyorsanız, biz de söz veriyoruz” diye karşılık verdi.

Ödül törenin ardından sinema fuayesinde yapılacak kokteyle katılan Kadir İnanır, kadın hayranlarının sevgi seli ile karşılaştı. İnanır, zaman zaman izdihamın yaşandığı kokteylden söyleşiye de katılmadan erken ayrıldı