Birdal: Hasta tutuklular tedavi edilsin

BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, kanser hastası tutuklu ve hükümlülerin, bir an önce tedavilerine uygun hastanelere sevk edilmesi gerektiğini söyledi.

Birdal, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ile düzenlediği basın toplantısında, Adalet Bakanlığı verilerine göre, Mart 2010 tarihi itibariyle cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlü sayısının 119 bin 288 olduğunu belirtti. Birdal, bu sayının gün geçtikçe arttığını ve cezaevi koşullarını ağırlaştığını, bu olumsuzlukların tutuklu ve hükümlülerin sağlık sorunlarını gündeme getirdiğini söyledi.

Tutuklu ve hükümlülerden, sağlık sorunları ile ilgili TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonuna da çok sayıda başvuru yapıldığını anlatan Birdal, bu başvuruların çoğunun, ölümcül sonuçlara yol açabilecek hastalıklara yakalanmış kişilerden geldiğini kaydetti.

Cezaevinde durumu çok ciddi olan ve ivedilikle önlem alınması gereken 41 kanser hastasının bulunduğunu ifade eden Birdal, öncelikle bu hastaların tedavilerine uygun hastanelere sevk edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Birdal, cezaevlerindeki kişilerin gerekli tedavilerinin yapılmasından devletin sorumlu olduğunu ve sorumluluğun ertelenemeyeceğini sözlerine ekledi.