‘Birden fazla emeklilik sistemini mevzuata kazandırmak istiyoruz’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Türkiye'nin AK Parti Hükümetiyle son kırk yılda yakalayamadığı başarıyı yakaladığını belirterek, amaçlarının daha yaşanılır bir hayat standardı oluşturmak olduğunu söyledi.

AK Parti Kastamonu Merkez İlçe Başkanılğı seçimlerine katılmak için baba ocağına gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, kongrede bir konuşma yaparak, hükümetin icraatlarını anlattı. Başesgioğlu, 2002 yılında milletin büyük bir çoğunlukla adeta kendisinin kurduğu ve tabelasını asın dediği AK Partinin saflarında olmaktan mutlu olduğunu ifade ederek, “Bizim inancımız yüce milletimizin iradesiyle bu millete hizmettir. Bunun dışında başka bir şey yoktur . 2002 yılında kendi başına iktidar olan partimiz bugüne kadar önemli icraatlar gerçekleştirdi. Ekonomik alanda makro ekonomik göstergeler açısından Türkiye’nin belki de son 40 yıldır gerçekleştiremediği başarılar elde etti. Enflasyon ,büyüme faiz oranlarına bakın hükümetin hakkını dostta düşmanda yerli de yabancı da veriyor. İnşallah hükümetin başarısı devam edecek. Hükümetin başarılı olması sizin mutluluğunuz sizin refahınız demektir” dedi.

Başesgioğlu, hükümetin halkın mutluluğu için başta başbakan olmak üzere herkesin gece gündüz çalıştığını ifade etti. Sadece ekonomik politikaları izlemediklerini, sosyal politikaları da izlediklerini ifade eden Başesgioğlu, şöyle dedi:

“Zaten bizim temel felsefemizde ” insanı yaşat ki devlet yaşasın” politikası var. Bütün mücadelemizin, bütün kavgamızın altında yatan bu ülkenin neresinde yaşarsa yaşasın, köyünde, kırında ve de kentinde yaşasın insan onuruna yaraşır bir hayat tarzını sağlamak. Gelecek endişesini zihinlerden kazımak izin çalışıyoruz.”

Bakan Başesgioğlu, her şeyin tozpembe olmadığını, bazı sıkıntıların devam ettiğini bildiklerini, işsizliğin en önemli sorun olduğuna işaret etti. İşsizlikte 2002 yılından bu yana geçici olarak bir düşüş olduğuna işaret eden Bakan Başesgioğlu, Türkiye de her yıl 800 bin kişinin iş gücü piyasasına girdiğini kaydetti. Bakan Başesgioğlu, şöyle devam etti:

“Genç çocuklarımız iş bulmak en önemi sorumuzdur. İnşallah bu ekonomik bu büyüme devam ettiği sürece önemli imkanlar yaratacağımızı düşünüyoruz. Paranın satın alma gücüne emekli maaşının geçmişten gelen düşüklük sebebiyle emeklilerimizin maaşının yeterli olmadığını biliyoruz. Ama sistemi köklü değiştirmek gerekiyor. Sadece bir emeklilik yetmiyor. 2 ve 3 emeklilik dediğimiz birden fazla emeklilik sistemini mevzuata kazandırmak istiyoruz. Onun için 3 yıldır sosyal güvenlik reformu üzerinde çalışıyoruz. Yoksulluk anında sosyal devletin elinden tutmak için yeni bir sosyal güvenlik reformu hazırlıyoruz. Bu reformda tek emeklilik sistemi olacak. Hiç kimse statüsüne göre farklı emekli olmayacak. Eşit haklarla emekli olacak. Genel sağlık sigortası bütün vatandaşları kapsayacak. Çocuklar doğumundan 18 yaşına kadar genel sağlık sigortalı olacak. Hiç kimse hastane kapılarında beklemeyecek. Hiç kimse hastanelerde rehin kalmayacak. Anası babası sigortalı olmadığı için çocukları tedavi edilmeyecek. Sosyal devletin şemsiyesi altında tedavileri yapılacak.”