Birinci önceligimiz egitimin kalitesi artirmak’

ANKARA - 81 ilden gelen ögretmenlerle Basbakanlik'ta bir araya gelen Basbakan Erdogan, ek ders ücretlerine yapilacak zam hakkinda ögretmenleri ümitlendirdi.

Erdogan, “Insallah, ülkemizin gerçekleriyle ögretmenlerimizin ideallerini bulusturacak bir formülü bulacagiz. Bu konunun sahsen takipçisiyim. Türkiye imkanlarini harekete geçirdikçe, üretim arttikça, elde edilen hasilayi vatandaslarimizla paylasmak en büyük arzumuzdur” diye konustu. Özellestirmeler devam ederken devletin sosyal yönünün ihmal edilmedigini ifade eden Erdogan, bu nedenle ögretmenevlerinin özellestirme sürecinin disinda tutuldugunu belirtti. Erdogan, mevcut ögretmenevlerinin ise yenilenecegini açikladi.

Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik ve 81 ilden gelen 81 ögretmenle Basbakanlik Yeni Bina’da biraraya geldi. Ögretmenlere hitaben konusan Erdogan, 24 kasimin Atatürk’ün Basögretmen ünvanini kabul ettigi gün olmasi nedeniyle anlamli bir gün olduguna dikkat çekti. Insanlik vasfini egitim ve kültürün ön plana çikaracagini belirten Erdogan, muasir medeniyet seviyesini yakalamak için ön sartin egitim oldugunu vurguladi. “Egitimde yakalanan basari, kroniklesmis sorunlarimizi asmamizi saglayacak” diyen Erdogan, ögretmenlerin yasam kosullarini iyilestirmenin öncelikli gündem maddeleri oldugunu savundu.

Göreve geldiklerinden beri egitimin kalitesini artirmaya yönelik çabalarinin devam ettigini kaydeden Erdogan, Milli Egitim Bakanligi’nin bütçesinin Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu kadar arttigini belirtti. 3 yildir ilkögretim ögrencilerinin ders kitaplarini ücretsiz verdiklerini ifade eden Basbakan Erdogan, tasrada okutulmayan kizlarin okutulmasi için baslatilan ‘Haydi Kizlar Okula’ kampanyasi ile 160 bin kiz çocugunun okula basladigini anlatti. Erdogan, egitim alaninda yaptiklari icraatlari anlatarak söyle devam etti: “Göreve geldigimizde bir çok köy okulu kapaliydi. 3 bin köy okulunda egitim yeniden basladi. Kirsal kesimde 14 bin yatak kapasiteli yurtlar açtik. Bu seneki egitim-ögretim yilinin basinda 20 bin sözlesmeli ögretmen atadik. ‘Bilgisayarli Egitime Destek Kampanyasi’ ile okullarimiza 240 bin bilgisayar alindi. 80 bin bilgisayar açigimiz var. Onu da gelecek yilin ilk çeyreginde tamamlayacagimizi düsünüyoruz. En dogusundan en batisina kadar bütün okullarimizin hizli internet baglantisina kavusmalarini gelecek yil sonuna kadar tamamlayacagiz.”

Cumhuriyet tarihinde ilk kez ögretmenlere kariyer sisteminin getirildigini belirten Erdogan, gelecek yil basindan itibaren uzman ögretmen olacak 124 bin ögretmenin maaslarina 73 milyon, basögretmen olacak 62 bin ögretmenin maaslarina ise 142 milyon zam yapilacagini bildirdi. Ögretmenleri konut sahibi yapmak için TOKI’nin görevlendirildigini belirten Erdogan, amaçlarinin tüm ögretmenleri uzun vadeli taksitlerle ev sahibi yapmak oldugunu ifade etti.

Basbakan Erdogan, konusmasinin ardindan salondaki bütün ögretmenlerin Ögretmenler Günü’nü tebrik etti. Erdogan, tokalastigi ögretmenlere birer kol saati hediye ederken, bazi ögretmenler de Erdogan’a çesitli hediyeler sundular.