Birleşmiş Milletler restorantı!

Mardin'de Birlemiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve GAP İdaresi Başkanlığı tarafından işsiz bayanları istihdam etmek için restaorant açıldı.

Açılışa Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, Ankara GAP İdaresi Sosyal Hizmetler Koordinatörü Aydın Fazlıoğlu, UNDP Bölge Temsilcisi Gönül Sulargil, Belediye Başkanı Metin Pamukçu ile çok sayıda davetli katıldı.
GAP, UNDP, İsviçre işbirliği ile kurulan “Kişniş Ev Mutfağı”nda Mardin’e özgü sebze, etli yemekler ve salata çeşitleri pazarlanacak. Beslenme ve barınma alanlarına dönük siparişleri karşılayacak olan Kişniş Ev Mutfağında, ilk aşamada 10 bayan aşçı ve garson istihdam edildiğini belirten UNDP bölge temsilcisi Gönül Sulargil, amaçlarının hem Mardin mutfak kültürünü yaşatmak, lezzeti ve damak zevkini yerli ve yabancı turistlere aşılatmak olduğunu söyledi.

Mardin’in mutfak kültürünün çok zengin olduğunu belirten Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, lezzeti ve damak tadının geniş kitlelerce iyi algılandığına vurgu yaparak, “Şimdi de sıra Mardin’in bu farklı kültürünü dünyaya tanıtmaya geldi. Katkısı olanlara teşekkür ederim.” dedi.

“Kişniş Ev Mutfağı” açılışı ardından pişirilen yemekler ücretsiz olarak davetlilere ikram edildi. Kapışılan Mardin yemeklerinden içli köfte, etli ekmek, patlıcan, sarımsak karışımlı sökülme, barbunya, dolma, sarma, salatalarda ise havuçlu, sarımsaklı cacık, salatalık ve faklı sebze türlerinden oluştu.