‘Birlik varsa birliğe uygun hareket edeceğiz’

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a yönelik gensoru oylaması ile ilgili bir soruya "Birlik varsa, birliğe uygun hareket edeceğiz" diyerek yanıt verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile birlikte ‘jeotermal enerjinin turizmde kullanılması’ ile ilgili çalışmanın sunumu için Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı’nda düzenlenen toplantıya katılan Koç, çıkışta basın mensuplarının Unakıtan’a yönelik Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından verilen 3. gensoru ile ilgili sorularını yanıtladı.

Konu ile ilgili bir soruya Bakan Koç, “Gensoru, gensoru ne gensorusu?” diyerek tepki gösterdi. Daha sonra parti içinde gensoru konusunda birlik var mı? şeklindeki soru üzerine Koç, “Birlik varsa, birliğe uygun hareket edeceğiz” dedi. Koç, daha sonra Hilmi Güler’e dönerek, basın mensuplarına yüklendi. Koç, “Bunlar (basın mensupları) arzu etmedikleri şeyler ortaya çıkınca çok tuhaf oluyorlar. Oysa ben çok memnunum” dedi. Koç, cümlesine devam etmeden makam aracına yöneldiği için basın mensupları, neyi arzu etmedikleri ve kendisinin neden çok memnun olduğunu sorma fırsatı bulamadı.

TÜRKİYE’NİN ALTINDA KULLANMADIĞIMIZ BİR SOBA VAR

Türkiye’deki 17 il çerçevesinde yapılan jeotermal enerjinin turizmde kullanılması ile ilgili çalışma Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler tarafından düzenlenen bir programla Turizm Bakanı Atilla Koç’a teslim etti. Türkiye’nin jeotermal enerji alanındaki potansiyelini yeterince kullanamadığını kaydeden Güler, Türkiye’nin jeotermal enerjide dünyada 7. ve Avrupa’da 1. sırada olduğunu kaydetti. “Türkiye’nin altında kullanmadığımız bir soba var” diyen Güler, yapılan sondaj çalışmalarının giderek arttığını belirtti. Güler, sondaj çalışmalarını gerçekleştiren Makine Tetkik Araştırma Kurumu’nun (MTA) eski günlerine döndüğünü ifade etti.

Koç ise konuşmasında, termal tesisler açısından Türkiye’yi en önemli merekezlerden biri haline getirmek istediklerini kaydederek, amaçlarının 12 ay çalışan bir çok hizmeti bir anda sunabilen ve uluslararası termal tesisler inşa edeceklerini vurguladı.