BİSİAD Başkanı Şimsek: Dershaneler bölgede büyük bir açığı kapatıyor

Bitlis Sanayici İş Adamları Derneği (BİSİAD) Başkanı Ayetullah Şimşek, bölgede zor imkanlarla kurulan dershanelerin sosyal, ekonomik ve eğitim yönüyle çok büyük bir açığı kapattığını belirtti.

Bitlis Sanayici İş Adamları Derneği (BİSİAD) Başkanı Ayetullah Şimşek, bölgede zor imkanlarla kurulan dershanelerin sosyal, ekonomik ve eğitim yönüyle çok büyük bir açığı kapattığını belirtti.

Dershane, okuma salonu ve etüt merkezlerinin kapatılmasını öngören taslakla ilgili olarak açıklamada bulunan BİSİAD Başkanı Ayetullah Şimşek, zor şartlarda ticari çarklarını döndürmeye çalışan iş adamlarının bütün zorluk ve sorunlara rağmen eğitimdeki eşitsizliği giderme adına büyük bir fedakarlık yaptığını ifade etti. Şimsek, şöyle dedi:

“Dar gelirli vatandaşlarımızın çocuklarını liselere ve üniversitelere hazırlayarak, Türkiye’deki eğitim seviyesi çok iyi olan illerle yarışacak duruma gelmelerine yardımcı olmaktadırlar. 1990’lı yılların başlarına kadar ilimizde üniversite kazanan ve yerleşen öğrenci sayısı parmak sayısını geçmezken, şimdi geldiğimiz noktada iş adamlarımızın kurduğu dershaneler sayesinde üniversite kazanan ve üniversiteye yerleşen öğrenci sayısı binlerle ifade edilmektedir. Yıllara oranla bakıldığında dershanelerin önemi net olarak ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde istihdam yönüyle de bakıldığında yüzlerce insana iş imkanı sağlamaktadır. 1990’lı yıllarda bir ders kitabından 5 öğrenci yararlanırken, şimdi ise 10 çeşit kitaptan bir öğrenci yararlanabiliyor. Örneğin bir Matematik dersinden bir öğrenci 10 ayrı kitabı inceleyerek dersi öğrenebiliyor. İş adamlarımızın hayırlarıyla hizmete giren, tamamen ücretsiz, geneli fakir ailelere hitap eden okuma salonları ve etüt merkezleri, ilimizdeki cehaleti yenmek adına çok olumlu adımlar atarak, gelecek kaygısı yaşayan gençlere eğitim ve istihdam sağlamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershane, etüt merkezi ve okuma salonları ile ilgili kapatma kararı yerinde değil, bundan bir an önce geri dönülmeli, dönülmemesi durumda birçok vicdanın yara alacağını belirtmek istiyorum.”