Bisiklet altyapısının olması Alman pedal tutkunlarını Manavgat’a çekiyor

Almanya Berlin Sağlıklı Yaşam ve Bisikletli Hayat Derneği Başkanı Monika Monari, son 5 yıl içinde Antalya'nın Alanya ve Manavgat ilçelerinde bisiklet sporunun altyapısının oluşmasının sevindirici bulduklarını söyledi.

Almanya Berlin Sağlıklı Yaşam ve Bisikletli Hayat Derneği Başkanı Monika Monari, son 5 yıl içinde Antalya’nın Alanya ve Manavgat ilçelerinde bisiklet sporunun altyapısının oluşmasının sevindirici bulduklarını söyledi. Alman amatör, hobi ve profesyonel bisiklet sporcularının ilkbahar, sonbahar ve kış sezonunda antremanlarını Manavgat ve Alanya’da yaptıklarını belirten Monari, Manavgat, Side, Ilıca, Evrenseki, Çolaklı ve Gündoğdu beldelerinde bisiklet yollarının olmasının bisiklet sporu adına sevindirici olduğunu söyledi.
Yıllık 6 bin hobi ve amatör bisiklet sporcunun Manavgat’a pedal çevirmeye geldiğini belirten Monari, bu rakamın İspanya Mayorka, İtalya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a göre düşük olduğunu kaydetti.
Yıllık 90 bin hobi, amatör ve profesyonel bisiklet sporcusunun kış mevsiminde pedal çevirdiğini belirten Monari, “Manavgat’ta bisiklet sporuna yönelik altayapı çalışmalarının olması Alman bisikletçileri sevindiriyor. Yine aynı şekilde Alanya’da bisiklet sporunda altyapı çalışmalarını tamamlamış bir turizm kenti. Gündoğmuş ve İbradı ilçelerinde dağ bisikleri ve hobi bisiklet turlarının canlanması için çalışma yapıyoruz. İlkbaharda Gündoğmuş, İbradı ve Ormana beldelerinde bisiklet turları yapıyoruz. Manavgat-Oymapınar, Oymapınar-Altınbeşik, Altınbeşik-Ormana beldesinde bisiklet sporunun hayat bulması için Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Oymapınar-Altınbeşik Mağarası arası bisikletler doğa turlarını yaygınlaştırmak istiyoruz. Hedefimiz 2014’te 10 bin Alman bisikletçiyi Antalya’ya çekebilmek. ” ifadesini kullandı.