Bitip tükenmeyen enerjisiyle camileri güzelleştiriyor

Artvin'de 45 yıldır güzel sanatlarla uğraşan ressam Yaşar Kutlu, ilerlemiş yaşına rağmen bitip tükenmeyen bir enerjiyle camileri motif ve ayetlerle güzelleştirmeye devam ediyor.

Kutlu’nun yaptığı Artvin merkez Dere Mahallesi Yazkent Sitesi mescidinin iç dekorasyondaki motif ve ayetler ise görenleri büyülüyor.
Artvin merkez Çarşı Mahallesi’nde 15 metrekarelik dükkânında tam 45 yıldır aralıksız resim yapan 57 yaşındaki ressam Kutlu, hayatının resimle bütünleştiğini ve resim yapmadan duramayacağını ifade ediyor. Ressamlık mesleğine ilkokulu bitirdikten sonra karakalem ustası olan babasının yanında çırak olarak çalışarak başladığını ifade eden Kutlu, “Babamın ölümünden sonra ünlü ressamlarımız Ayetullah Sümer, İbrahim Safi, Rahmi Uluer ve kralların ressamı olan Rahmi Pehlivanlı’dan ders ve icazet alarak mesleğimi ilerlettim.” diyor.

Yıllardır ressamlık yaparak hayatını sürdürdüğünü vurgulayan Kutlu, “Bugüne kadar yağlı boya, suluboya, pastel boya, karakalemle yaptığım tabloları başta ülkemizin değişik illerine ve yabancı ülkelere satma başarısı gösterdim. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ünlü Mostar Köprüsü’nün tablosunu yaparak hediye ettim. Ayrıca Cumhurbaşkanı, Başbakan ve birçok iş adamlarının tablolarını yaptım.” diye konuşuyor.

Bugüne kadar portre, natürmort, peyzaj, motif ve sülüs dallarında yağlı boya, sulu boya, karakalem ve pastel boya ile toplam bin 200’ün üzerinde resim yaptığını ifade eden ünlü ressam Yaşar Kutlu, bir ressam olarak devletten kendisi için değil ancak sanat için bazı beklentileri olduğunu dile getiriyor. Sanatçı, bu konudaki beklentisini, “Benim sanatım gibi kaybolmaya yüz tutmuş diğer sanatkârların da yaptığı eserleri satamayan, bu yüzden sanatını bir başkasına öğretme imkânı bulamayan sanatkârlara sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Türk milletinin örf ve adetlerine uygun ve aynı zamanda mutluluğuna destek olacak bu sanatçıları koruma altına alması ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan mesleklerin gelecek nesillere miras olarak kalması için devletimizin ve zengin iş adamlarımızın daha çok sahip çıkmalarını isterim.” şeklinde ifade ediyor.