Bitirilemeyen fakülteye ödenek çıktı

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde ödenek yetersizliğinden bitirilemeyen ve inşaat halinde 16 yıldır bekleyen fakülte binasına 750 bin YTL daha ödenek çıktı.

Burhaniye’de 16 yıl önce Milli Eğitim Bakanlığı Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü olarak yapımına başlanan ve yıllardır atıl duran binaları gezen Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Rektörü Prof. Dr. Şerif Saylan, AK Parti milletvekilleri Ali Aydınlıoğlu ve İsmail Özgün ile CHP milletvekili Ali Kemal Deveciler’le birlikte incelemelerde bulundu. İnceleme heyetine Burhaniye Kaymakamı Bekir Şahin Tütüncü, Belediye Başkanı Fikret Akova ve partililer de katıldı. Rektör Saylan, Örentepe mevkiinde denize 1.5 kilometre uzaklıktaki binayı, birkaç gün sonra YÖK’te yapılacak toplantıda gündeme getireceğini söyledi. Saydam, “Milletvekillerimizle birlikte incelediğimiz bina, uzun süre atıl kalmış. Bu kalite ve büyüklükteki bir binanın, halk için yararlı duruma getirilerek faaliyete geçirilmesi gerekir.” diye konuştu.

Geçen iki yıllık sürede binaya çivi bile çakılmadığını belirten milletvekilleri Özgün ve Aydınlıoğlu ise, “2008 yılı sonuna kadar buranın bitirilmesi ve öğretime açılabilmesi için ne gerekiyorsa yapılacak. İlk etapta önceden açıklanan 500 bin YTL’ye ödeneğe ek olarak, Devlet Bakanı Abdüllatif Şener’den 750 bin YTL daha ödenek ayrılacağı sözünü aldık. Buraya toplam 3 milyon YTL kadar gerekiyor. Şu ana kadar bin 250 bin YTL bulduk. Geri kalan paranın bir kısmını sponsorluk anlaşmalarıyla sağlamayı düşünüyoruz. Beklentilerimiz gerçekleşinse, fakülteyi 2008 yılında öğretime açabiliriz.” dedi.

Aydınlıoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaptırılan dev binaların iki yıl önce BAÜ’ye devredildiğini söyledi. Aydınlıoğlu, “Binada dört yıllık fakülte açılmasını talep ettik fakat iki yıldır hiçbir şey yapılamadı. Gayret göstererek 500 bin YTL ödenek koydurduk. Bununla tadilat başlayacak ve ödeneğin devamı gelecek. Daha önce de bu binaya ödenek çıkarmak için sekiz Balıkesir milletvekili olarak ortak imzalarımızla Maliye Bakanlığı’ndan talepte bulunmuştuk.” şeklinde konuştu.