Bitkisel ilaçlara en çok kilo ve sivilce sikayeti olanlar basvuruyor

BATMAN - Kilo ve sivilce sikayeti bulunan gençler tedavide daha çok bitkisel ilaçlari tercih ediyor.

Batman’da bitkisel ilaç kullanimi gün geçtikçe yayginlasiyor. Alternatif tip olarak da bilinen bitkisel ilaçlari en çok kilo, sivilce ve bronsit sikayeti olanlar kullaniyor.

Batman’da uzun zamandan beri Lokman Hekim Sifali Bitkiler pazari adi altinda faaliyet gösteren Sevda Altun, gelen müsterilerin yüzde 70’inin fazla kilolarindan kurtulmak için biberiye, funda, kekik, isirgan, adaçayi ve papatya aldigini ileri sürdü. Batman’da asiri kilolu insan olmadigini belirten Altun, buna ragmen en çok zayiflatici çay ve bitkilere ragbet gösterilmesinin ilginç oldugunu savundu.

Kilo verdirici veya form koruyucu bitkilerden sonra ikinci sirayi sivilce tedavisinde kullanilan (dogal kitler, kaysi yagi, gül yagi,) karisimlarin yer aldigini belirten Altun, bronsit ve astim sikayeti bulunan bir çok kisinin de bitkisel ilaçlari tercih ettigini ileri sürdü.

Sivilce ilaçlarini daha çok bulug çagi ve orta yasli vatandaslarin, zayiflama çaylarinin ise daha çok genç kizlar ile orta yas üzeri vatandaslar tarafindan kullanildigi belirtildi.