Bitlisli gençler “Barış Duvarı” için el ele

Hayata Artı Gençlik Fonu kapsamında Bitlis'te yürütülen projede uygulama aşamasına gelindi.

Coca-Cola Türkiye ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından oluşturulan, Habitat İçin Gençlik Derneği tarafından yürütülen “Hayata Artı” Gençlik Fonu kapsamında Bitlis’te başlatılan projede uygulama aşamasına gelindi.

Projede, ünlü ressam İsmail Acar’ın danışmanlığında çeşitli resimler yapan 40 genç, bu resimleri farklı malzeme ve tekniklerle panolara uygulayıp İhlasiye Medresesi’nin duvarına monte edecek.

İsmail Acar’ın danışmanlığında yapılan resimler, yerel motifler, kültürel semboller ve barışı çağrıştıran figürler içeriyor. Farklı malzeme ve teknikler kullanılarak yapılan toplam 96 adet resmin birleştirilmesi ile oluşturulacak 32 metre uzunluğundaki pano ile “Bitlis Barış Duvarı”nı oluşturacak dev mozaik ortaya çıkacak.

PROJE NASIL OLUŞTU?

Proje, Bitlis Gençlik Meclisi üyesi bir grup gencin eseri. Kaleme aldıkları gerekçelerinde, “6000 yıllık geçmişe sahip Bitlis birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, halen bu medeniyetlerin izlerini taşıyor. Buna karşın kentimizin tarihi ve taşıdığı izler, ülkemizde ve dünyada yeterince yankı bulmuş değil” diyorlar. Gençler, İsmail Acar’ın danışmanlığında sürdürdükleri çalışmaların Bitlis’in tanıtımına katkı sağlayacağı inancında. Proje Bitlis Valiliği, Bitlis Belediyesi ve TC İl Kültür Müdürlüğü tarafından da destekleniyor.

“HAYATA ARTI” GENÇLİK FONU HAKKINDA

Coca-Cola Türkiye ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından oluşturulan, Habitat İçin Gençlik Derneği tarafından yürütülen ve ülkemizde kamu – özel sektör – sivil toplum işbirliğiyle gerçekleştirilen en kapsamlı fon olan “Hayata Artı” Gençlik Fonu, gençler tarafından hayat kalitesinin yükseltilmesi amacıyla tasarlanan projelere mali destek ve danışmanlık desteği sağlıyor.

5 yıl boyunca toplam 1.5 milyon dolar kaynakla desteklenecek projelerin belirlenmesinde, topluma duyarlı, yenilikçi ve katılımcı olma, sivil toplum ve kamu kuruluşlarıyla işbirliğini temel alma ve toplumsal etki uyandırma potansiyeli taşıma gibi kriterler göz önünde bulunduruluyor. 2005 yılında Türkiye’nin 10 farklı kentinden 10 proje Seçici Kurul tarafından “Hayata Artı” Gençlik Fonu’ndan destek almaya değer görüldü ve hayata geçti. 2006 yılında Siirt’ten İzmir’e Kahramanmaraş’tan Çankırı’ya kadar Türkiye’nin 10 farklı ilinden toplam 12 proje fondan destek alarak uygulanmaya başladı.