Bitlis’ten teröre lanet!

Bitlis'te zırhlı askeri aracın teröristlerin döşediği mayına çarpması sonucunda 5 askerin şehit olduğu olayın ardından, terörü telin mitingi düzenlendi.

Mitinge katılan vatandaşlar cuma namazının kılınmasından sonra Ulu Cami önünde toplandı. Kortej eşliğinde Atatürk anıtı önüne yürüyen vatandaşlar, terörü kınayan sloganlar attı.

Miting, Bitlis Şehit Ailelerini ve Gazileri Koruma Derneği Başkanı Enver Unutur’un, anıta çelenk sunmasıyla başladı. Mitinge katılan Bitlis Valisi Mevlüt Atbaş, ülkeyi parçalamak, milletin birliğini bölmek, tek vatan, tek bayrak, tek millet olarak yaşanmasını önlemek isteyenlerin, yıllardır kan döktüğünü söyledi.

Vali Atbaş, şöyle konuştu: “Bu düşmanlar, kendilerine buldukları yerli işbirlikçiler, hainler eliyle de bebek, yaşlı, kadın demeden vatandaş, asker, polis gözetmeden evlatlarımızın canına kıymakta ve yüreklerimizi yakmaktadırlar. Her gün analar oğullarını toprağa vermekte, dul eşler, yetim çocuklar geride kalmaktadır. Bundan bir hafta önce güvenlik kuvvetlerimizden 5 asker teröristlerin yola döşedikleri mayın neticesinde şehit oldu. Onlar bizim huzur ve güvenliğimizi sağlamak için görev yapıyorlardı. Vatani görevlerini layıkıyla yerine getirmenin gayreti içindeydiler.”

Terör örgütü PKK’nın, onun işbirlikçilerinin ve dış destekçilerinin ülkeyi parçalamak, birliği ve dirliği sarsmak istediğini kaydeden Atbaş, ”Ama yine biliyoruz ki bunlar Türk milletini parçalama ve bu toprakları bölme gibi hain emellerine ulaşamayacaklardır. Bu topraklarda tek vatan, tek bayrak, tek millet yaşamaya sonsuza kadar devam edeceğiz.” diye konuştu.

Ülkede yaşayan vatandaşların terörün amacına ulaşmasına izin vermeyeceğini belirten Atbaş, şöyle devam etti: “Bunun somut örneğini şu an burada birlikte yaşamaktayız. Sizler bu gösteriyle, bu kentte teröre ve hainlere geçit vermeyeceğinizi bir kez daha dünyaya duyurmaktasınız. Bu birlik ve cesaret terör örgütünü ve onun canilerini döktükleri kanda boğacaktır.”

Mitingde, Bitlis Şehit Ailelerini ve Gazileri Koruma Derneği Başkanı Enver Unutur da bir konuşma yaptı. Unutur, milletin, devletine ve devletin güvenlik güçlerine olan inancının tam olduğunu, milletin dualarıyla ve kalpleriyle güvenlik birimlerinin yanında olduğunu dile getirdi.

Şehitler için duaların okunmasıyla son bulan mitinge, İl Jandarma Alay Komutanı Zafer Cengiz, Bitlis Belediye Başkanı Cevdet Özdemir, İl Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun, kaymakamlar, belediye başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.