Bitlis’te 40 yıllık kan davası barışla bitti

Bitlis'in Tatvan ilçesinde, 40 yıl önce Korkmaz ve Kurtuluş aileleri arasında, arazi anlaşmazlığı nedeniyle iki kişinin ölümüyle başlayan kan davası, barışla noktalandı.

Aileler, barış töreni için Tatvan Kardelen Oteli’nde bir araya geldi.

Törende Kur’an-ı Kerim okuyan Tatvan Müftüsü Sağbetullah Kızılşah, insanların dünyaya Allah tarafından imtihana tabi tutulmak için gönderildiğini, kısacık dünya hayatında insanların kimisini isyan ile miadını doldururken, kimilerinin ise Allah’ın koyduğu sınırlar çerçevesinde hayatını sürdürdüğünü söyledi.

Kızılşah, şöyle devam etti:

”Dünyada yaratılan her şey insanoğlu için yaratılmıştır. İnsanlar bunu suiistimal etmeden yaşantısını devam ettirmelidirler. Aramızda iyiliği emreden ve kötülükten koruyan bir grup olmalıdır. Çocuklarımıza yaşanır bir dünya bırakmalıyız. İnanan insanların görevi ifsad etmek değil, barışı sağlayan bir çizgide devam etmektir. Korkmaz ve Kurtuluş ailelerinin ileri gelenlerinin sağduyulu davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum.”

Barış törenine katılan Tatvan’ın eski belediye başkanlarından Süleyman Kara ise insanların barış ve kardeşlik içinde hayatını sürdürmesi gerektiğini belirtti.

Yanlış yapan insanların karşısında durmak gerektiğini ifade eden Kara, şunları söyledi:

”Barış, kardeşliktir. Barışın devam etmesi lazım. Bir yanlışı gördüğümüz zaman, hepimiz bunun önünde durmalıyız. Haksızlığa karşı hepimiz tepki göstermeliyiz. Eğer Allah’ı iyi tanırsak, Hz. Muhammed’i iyi bilirsek ve onun yolunu takip edersek, hiçbir sıkıntı kalmayacak.”

Tören sonunda Korkmaz ve Kurtuluş ailelerinin mensupları, Kur’an-ı Kerim’in altından geçip kucaklaştı ve el sıkışarak barıştılar.

Barış törenine, Tatvan Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi, İlçe Emniyet Müdürü İlker Yelden, bölgenin kanaat önderleri ve birçok kişi katıldı.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde, 40 yıl önce Korkmaz ve Kurtuluş aileleri arasında, arazi anlaşmazlığından dolayı çıkan kavgada, iki kişi ölmüştü.